RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Jakub Hartwich może swobodnie wchodzić do Sejmu. „Zakaz wstępu jest nieaktualny”

Iwona Hartwich z synem Jakubem opuszczają Sejm 27.05.2018 po 40 dniach protesu (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Syn nowo wybranej posłanki Iwony Hartwich będzie mógł uczestniczyć w jej zaprzysiężeniu w Sejmie. Straż Marszałkowska zmieniła decyzję podjętą w 2018 roku i zakaz wstępu jest nieaktualny – poinformował w sobotę na Twitterze dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

Marszałek senior Sejmu i Senatu wytypowani. Nowy parlament rozpocznie pracę w listopadzie

– Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada; na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę...

zobacz więcej

Iwona Hartwich dostała się do Sejmu, startując z trzeciego miejsca toruńskiej listy Koalicji Obywatelskiej. Jest jedną z osób uczestniczących w 40-dniowym proteście osób niepełnosprawnych, który odbył się w zeszłym roku w Sejmie. Po zawieszeniu protestu jego uczestniczy otrzymali zakaz wstępu do gmachu Izby.

Hartwich podkreślała w rozmowie z polsatnews.pl, że bardzo zależy jej na tym, żeby zakaz wstępu do budynku Sejmu został cofnięty wobec wszystkich osób, które protestowały.

Dodała, że jej syn Jakub, który również protestował na sejmowych korytarzach, chciałby przyjechać na jej zaprzysiężenie, ale wciąż ma zakaz wejścia do Sejmu.

Do tej wypowiedzi odniósł się w sobotę dyrektor CIS. „Syn nowo wybranej posłanki oczywiście będzie mógł uczestniczyć w zaprzysiężeniu. Zakaz jest nieaktualny. Straż Marszałkowska zmieniła decyzję podjętą w 2018 r., po proteście w Sejmie” – napisał Grzegrzółka na Twitterze. Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia 2018 r. Zgłaszali oni dwa postulaty – zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku „na życie”, zwanego też „rehabilitacyjnym” dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

źródło:

Zobacz więcej