RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Norweg z fotograficznym Oscarem. Trzy lata polował na zdjęcie

Audun Rikardsen cierpliwie czekał na dobry kadr (fot. TT/Wildlife Photographer of the Year/Audun Rikardsen)
Audun Rikardsen cierpliwie czekał na dobry kadr (fot. TT/Wildlife Photographer of the Year/Audun Rikardsen)

Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej po raz 55. przyznało nagrody Wildlife Photographer of the Year. W jednej z kategorii triumfował Norweg Audun Rikardsen za wyjątkowe zdjęcie orła przelatującego nad górami.

Zmarł autor jednego z najmocniejszych zdjęć w historii

Zmarł Charlie Cole, autor słynnej fotografii przedstawiającej mężczyznę przed kolumną czołgów na Placu Tiananmen w Pekinie 5 czerwca 1989 r....

zobacz więcej

Muzeum doceniło norweskiego fotografa nie tylko za kadr, ale też za „wyjątkowe planowanie i cierpliwość”. 51-latek otrzymał już 12 nagród nazywanych Oscarami fotografii dzikiej przyrody, ale ta – przyznał – była wyjątkowa.

Rikardsen, profesor wydziału Arktycznego i Biologii Morskiej Uniwersytetu Arktycznego w Tromso, trzy lata polował na właściwe ujęcie orła przelatującego nad górami. Kadr uchwycił w marcu ubiegłego roku w okolicach miejscowości Kvaloya.

Naukowiec namierzył gniazdo orła niedaleko swojego domu i zainstalował obok niego lustrzankę cyfrową z czujnikiem ruchu. Przyznał, że trochę czasu zajęło zanim ptak się przyzwyczaił do urządzenia. Odpowiednie zdjęcie uzyskał po kilku tysiącach prób, za każdym razem musiał iść w góry, żeby sprawdzać wykonane zdjęcia oraz ustawienia aparatu.

źródło:
Zobacz więcej