RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Tajne manewry w Niemczech. NATO ćwiczy użycie broni jądrowej

Według dpa ze strony niemieckiej w ćwiczeniach uczestniczą samoloty myśliwsko-bombowe Tornado 33 (fot. Wikimedia Commons)

W bazie lotniczej Buechel w Nadrenii-Palatynacie siły NATO ćwiczą użycie składowanych w Europie amerykańskich bomb jądrowych. O tajnych ćwiczeniach, odbywających się pod kryptonimem „Steadfast Noon”, poinformowała w piątek agencja dpa.

Rosja się zbroi. Rozpoczęto produkcję systemów rakietowych nowej generacji S-500

W Rosji rozpoczęto produkcję najnowszych systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej S-500 Prometeusz – podała w poniedziałek telewizja...

zobacz więcej

Według agencji w odbywających się w tym tygodniu ćwiczeniach ze strony niemieckiej uczestniczą stacjonujące w Buechel samoloty myśliwsko-bombowe Tornado 33. taktycznego pułku lotniczego.

Powszechnie uważa się, że USA mają w tej bazie magazyn bomb nuklearnych B61, jednak oficjalnie nigdy tego nie potwierdzono. Podobne atomowe arsenały rozlokowano na terenie Belgii, Holandii, Włoch i Turcji.

Jak twierdzą cytowani przez dpa wojskowi eksperci, w trakcie Steadfast Noon ćwiczy się między innymi bezpieczne transportowanie bomb z podziemnego magazynu na płytę lotniska i ich podwieszanie w samolotach. Loty ćwiczebne odbywają się jednak bez bomb. Tego typu ćwiczenia są przeprowadzane co roku.

W odgrywającej analogiczną rolę jak Buechel bazie lotniczej Volkel w Holandii zaobserwowano w tym tygodniu samoloty Tornado sił powietrznych Włoch, ćwiczące uderzenia nuklearne – informuje dpa.

źródło:

Zobacz więcej