RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

35. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę (fot. IPN)

Msza św. będzie głównym punktem obchodów 35. rocznicy śmierci kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki. W jej trakcie odbędzie się poświęcenie kaplicy z udostępnionymi relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego.

Jest akt oskarżenia przeciwko zabójcom ks. Popiełuszki

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko zabójcom ks. Jerzego Popiełuszki w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej. Chodzi o podrzucenie przez Służbę...

zobacz więcej

Msza św. odbędzie się w sanktuarium św. Stanisława Kostki o godz. 18.00. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W trakcie mszy odbędzie się poświęcenie kaplicy z udostępnionymi relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego. Mszę zakończy modlitwa o kanonizację kapłana oraz złożenie wieńców przy jego grobie.

W niedzielę 20 października, od 10 do 16, muzeum księdza Jerzego Popiełuszki znajdujące się na terenie parafii św. Stanisława Kostki, zaprasza do uczestnictwa w rodzinnej grze miejskiej „Zło dobrem zwyciężaj”. W czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia księdza Jerzego Popiełuszki.

Stworzona została także nowoczesna, narracyjna strona internetowa (www.muzeumkspopieluszki.pl), zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z mszy za ojczyznę odprawianych za życia księdza Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 X 1984 r.

Organizowany jest też ogólnopolski konkurs literacki „Dobrem zwyciężaj”, przeznaczony dla uczniów liceów. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: kard. Kazimierz Nycz, minister edukacji narodowej i aktor Adam Woronowicz. Partnerem przedsięwzięcia jest IPN, który przygotował lekcję historii dla licealistów, opartą na faktach z życia ks. Jerzego Popiełuszki.

„Budował wiarę w Boga i w to, że prędzej czy później Polska będzie wolna”

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy śmierci księdza. – Szedł drogą krzepienia...

zobacz więcej

Tragiczna śmierć ks. Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z Solidarnością i robotnikami. Podczas mszy za ojczyznę, sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Trwa jego proces kanonizacyjny.

źródło:

Zobacz więcej