35. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę (fot. IPN)

Msza św. będzie głównym punktem obchodów 35. rocznicy śmierci kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki. W jej trakcie odbędzie się poświęcenie kaplicy z udostępnionymi relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego.

Jest akt oskarżenia przeciwko zabójcom ks. Popiełuszki

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko zabójcom ks. Jerzego Popiełuszki w sprawie tzw. prowokacji na Chłodnej. Chodzi o podrzucenie przez Służbę...

zobacz więcej

Msza św. odbędzie się w sanktuarium św. Stanisława Kostki o godz. 18.00. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W trakcie mszy odbędzie się poświęcenie kaplicy z udostępnionymi relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego. Mszę zakończy modlitwa o kanonizację kapłana oraz złożenie wieńców przy jego grobie.

W niedzielę 20 października, od 10 do 16, muzeum księdza Jerzego Popiełuszki znajdujące się na terenie parafii św. Stanisława Kostki, zaprasza do uczestnictwa w rodzinnej grze miejskiej „Zło dobrem zwyciężaj”. W czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia księdza Jerzego Popiełuszki.

Stworzona została także nowoczesna, narracyjna strona internetowa (www.muzeumkspopieluszki.pl), zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z mszy za ojczyznę odprawianych za życia księdza Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 X 1984 r.

Organizowany jest też ogólnopolski konkurs literacki „Dobrem zwyciężaj”, przeznaczony dla uczniów liceów. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: kard. Kazimierz Nycz, minister edukacji narodowej i aktor Adam Woronowicz. Partnerem przedsięwzięcia jest IPN, który przygotował lekcję historii dla licealistów, opartą na faktach z życia ks. Jerzego Popiełuszki.

„Budował wiarę w Boga i w to, że prędzej czy później Polska będzie wolna”

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w przeddzień 35. rocznicy śmierci księdza. – Szedł drogą krzepienia...

zobacz więcej

Tragiczna śmierć ks. Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie. Był kapelanem związanym z Solidarnością i robotnikami. Podczas mszy za ojczyznę, sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Trwa jego proces kanonizacyjny.

źródło:

Zobacz więcej