RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Najpiękniejsza plaża Carneiros zagrożona. Zalewa ją zużyty olej silnikowy

Ochotnicy ręcznie usuwają pływające u brzegu łaty olejowe, które zagrażają całej plaży (fot. PAP/EPA/CARLOS EZEQUIEL VANNONI )

Olbrzymia plama zużytego oleju silnikowego, która zanieczyściła już wody przy 187 nadmorskich miejscowościach w Brazylii, dotarła do plaży Carneiros, uważanej za jedną z najładniejszych w całym kraju. Trwa dochodzenie, mające na celu wykrycie źródła niebezpiecznego wycieku.

Ponad 130 plaż skażonych w Brazylii. Trwa śledztwo

Władze Brazylii wszczęły śledztwo w sprawie statków dziesięciu bander podejrzanych o zanieczyszczanie plaż „przepracowanym” olejem silnikowym....

zobacz więcej

Zdjęcia TV Globo pokazują dziesiątki ochotników, ręcznie usuwających pływające u brzegu łaty olejowe, które zagrażają całej plaży, pokrytej drobnym piaskiem i porośnietej palmami kokosowymi.

Plaża Carneiros, jedna z największych atrakcji turystycznych na południu stanu Pernambuco, jest regularnie wymieniana jako jedna z najpiękniejszych w Brazylii.

Dzięki turkusowym wodom i bujnej roślinności znalazła się w 2014 roku na 12. pozycji w rankingu najpiękniejszych plaż na świecie na portalu Tripadvisor.

Lokalne władze obawiają się, że plamy oleju dotrą do nadmorskiego miasta Porto de Galinhas, jednego z najbardziej ruchliwych w Brazylii. Przyrodnicy martwią się z kolei, że olej zagrozi rafom koralowym i namorzynom, które są znacznie trudniejsze do oczyszczenia.

Na razie nie znane jest źródło wycieku zużytego oleju silnikowego. Trwa w tej sprawie dochodzenie, ale podejrzenia kierowane są w stronę wenezuelskiego tankowca, który przemycał ropę naftową w wyniku sankcji USA.

Prokuratorzy ze wszystkich dziewięciu stanów Brazylii wezwali rząd federalny do wdrożenia krajowego planu awaryjnego w obliczu „najgorszej katastrofy ekologicznej w Brazylii w historii wybrzeża”.

źródło:

Zobacz więcej