Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Służby szukają winnych zamieszek w Katalonii. „Zostaną surowo osądzeni”

Wśród ponad 100 zatrzymanych przez policję manifestantów dominuje młodzież (fot. PAP/EPA/JESUS DIGES)

Zamieszki w Katalonii zorganizowało około 400 osób – oszacował w piątek minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Fernando Grande-Marlaska. Podczas konferencji prasowej w Madrycie zagroził, że radykalni bojownicy separatystyczni zostaną surowo ukarani.

Szturm policji w centrum Barcelony. Użyto armatek wodnych

Oddziały szturmowe hiszpańskiej policji rozpoczęły w piątek późnym wieczorem akcję wyparcia separatystycznych bojówkarzy z centrum Barcelony, gdzie...

zobacz więcej

Grande-Marlaska ujawnił, że od rozpoczęcia manifestacji w Katalonii w regionie tym wskutek zamieszek rannych zostało 207 policjantów. Łącznie Madryt wysłał tam prawie 3 tys. funkcjonariuszy formacji policyjnych oraz żandarmerii z różnych regionów Hiszpanii.

Szef hiszpańskiego MSW powiedział, że za trwającymi od poniedziałku protestami w regionie stoi stosunkowo mała grupa radykalnych separatystów. Ich liczbę oszacował na 400 osób. – Autorzy przemocy w Katalonii powinni zostać osądzeni z całą surowością – dodał.

Zaznaczył, że wśród ponad 100 zatrzymanych przez policję manifestantów dominuje młodzież, a niektórzy z zatrzymanych agresorów to osoby nieletnie.

Grande-Marlaska pozytywnie ocenił dotychczasową współpracę policjantów i żandarmów skierowanych przez Madryt do Katalonii z funkcjonariuszami katalońskiej formacji policyjnej Mossos d'Esquadra.

Ponad pół miliona manifestantów w Barcelonie. W drodze dodatkowe siły żandarmerii

Ok. 525 tys. ludzi bierze udział w piątkowych protestach w Barcelonie – szacuje miejscowa policja. W centrum miasta doszło do starć między...

zobacz więcej

Śledztwo w sprawie zamieszek w Katalonii

Tymczasem w piątek sąd Audiencia Nacional, zajmujący się m.in. sprawami politycznymi, ogłosił, że prowadzi śledztwo w sprawie zamieszek w Katalonii, do których przyznaje się mało znana platforma o nazwie Tsunami Demokratyczne. Madrycki sąd zapowiedział, że członkowie tej organizacji mogą ponieść odpowiedzialność karną w ramach zarzutu o prowadzenie działań terrorystycznych.

Zamieszki w Katalonii rozpoczęły się w poniedziałek kilka godzin po ogłoszeniu przez hiszpański Sąd Najwyższy werdyktu w sprawie katalońskich polityków separatystycznych, którzy w 2017 r. zorganizowali referendum niepodległościowe w regionie. Dziewięciu z nich zostało skazanych na kary więzienia od 9 do 13 lat.

W sobotę o północy czasu miejscowego zakończył się 24–godzinny strajk generalny w Katalonii, będący formą sprzeciwu wobec skazania separatystycznych polityków. Protest doprowadził do poważnego chaosu komunikacyjnego w regionie, głównie z powodu licznych blokad tras szybkiego ruchu oraz autostrad.

źródło:

Zobacz więcej