RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Johnson o porozumieniu z UE: Nie ma lepszego rozwiązania

Premier Boris Johnson jest zadowolony z osiągniętego porozumienia z UE ws. brexitu (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w piątek posłów, by „zebrali się razem” i poparli porozumienie w sprawie warunków brexitu, które jego rząd wynegocjował z Unią Europejską. Jak przekonywał, „nie ma lepszego rozwiązania”.

Jest porozumienie w sprawie brexitu

Negocjatorzy z UE i Wielkiej Brytanii porozumieli się w sprawie brexitu – poinformował na Twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker,...

zobacz więcej

Premier Johnson powiedział też, że chce, aby Wielka Brytania „ruszyła dalej”, zostawiając za sobą „budzący podziały” temat brexitu.

– Chciałbym, żeby wszyscy wyobrazili sobie, jak może być jutro (w sobotę) wieczorem, jeśli to załatwimy i uszanujemy wolę ludzi, bo wtedy będziemy mieli szansę ruszyć dalej – mówił Johnson w wywiadzie udzielonym w piątek wieczorem stacji BBC.

– Mam nadzieję, że ludzie (parlamentarzyści – przyp. red.) pomyślą dobrze, jaka jest stawka i czego tak naprawdę chcą nasi wyborcy. Czy chcą, byśmy kontynuowali ten spór, czy chcą więcej podziałów i opóźnień? – dodał.

W sobotę rano brytyjska Izba Gmin przeprowadzi debatę, a następnie głosowanie nad uzgodnionym w czwartek z UE porozumieniem w sprawie brexitu. Umowa jest bardzo podobna do tej wynegocjowanej w zeszłym roku przez poprzedniczkę Johnsona, Theresę May, z jednym istotnym wyjątkiem – usunięty został z niej tzw. irlandzki backstop, który zdaniem krytyków groził tym, że Wielka Brytania na stałe pozostanie związana unijnymi regulacjami celnymi.

Zgodnie z nową wersją umowy Irlandia Północna pozostanie w brytyjskim reżimie celnym, choć będą także kontrole celne niektórych towarów transportowanych przez nią do Irlandii i na jednolity unijny rynek.

Johnson w wywiadzie odrzucił stawiane mu zarzuty, że w imię zawarcia porozumienia złamał obietnice dane wspierającej rząd północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP). – Nie, w ogóle się z tym nie zgadzam. Myślę, że to, co jest, to fantastyczna umowa dla całego Zjednoczonego Królestwa, a szczególnie dla Irlandii Północnej, ponieważ jest jeden obszar celny. Irlandia Północna opuszcza UE wraz z resztą Zjednoczonego Królestwa – przekonywał brytyjski premier.

Wynik sobotniego głosowania jest trudny do przewidzenia, bo rządząca Partia Konserwatywna nie ma większości w Izbie Gmin, a oprócz DUP głosowanie przeciw porozumieniu zapowiedziały wszystkie partie opozycyjne. O przyjęciu bądź odrzuceniu umowy zadecydują zapewne pojedyncze głosy posłów niezależnych i ewentualnych buntowników zarówno w szeregach konserwatystów, jak i laburzystów, którzy mogą zagłosować wbrew stanowisku swoich ugrupowań.

– Nie ma lepszego rozwiązania niż to, do którego przekonuję – powtórzył Johnson.

źródło:

Zobacz więcej