Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kanadyjska fundacja Polish Orphans Charity laureatem nagrody Viventi Caritate

Fundacja Polish Orphans Charity działa w Kanadzie od 2000 r. (fot. FB/Polish Orphans Charity)

Kanadyjska fundacja Polish Orphans Charity otrzymała w Radomiu nagrodę Viventi Caritate (Żyjącemu Miłością). Wyróżnienie to przyznaje od 2005 r. Fundusz im. biskupa Jana Chrapka.

Mali zwycięzcy z chorobą nowotworową wypoczną w górach

Grupa dzieci, które pokonały chorobę nowotworową i ich rodzeństwo od niedzieli będą wypoczywać w górach. Wyjazd, który zorganizowała białostocka...

zobacz więcej

W piątek przypada osiemnasta rocznica śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bpa Jana Chrapka. Tradycyjnie w tym dniu wręczana jest nagroda Viventi Caritate.

Działająca w Kanadzie fundacja Polish Orphans Charity od kilkunastu lat funduje stypendia dla uzdolnionych artystycznie uczniów z Radomia. Pomoc stypendialna jest przeznaczana dla dzieci osieroconych lub żyjących w rodzinach potrzebujących wsparcia finansowego. Stypendyści mogą przeznaczać pieniądze na rozwój swych talentów i umiejętności.

Odbierający nagrodę przedstawiciel fundacji Krzysztof Gajewski powiedział, że bliska jest jej dewiza biskupa Chrapka: – Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię”. – Mam nadzieję, że ślady po naszej fundacji przetrwają w naszych stypendystach; że wykorzystają oni swoje talenty, które my – poprzez stypendia – staramy się rozwijać” – zaznaczył Gajewski.

Fundacja Polish Orphans Charity działa w Kanadzie od 2000 r. Początkowo w jej działalność zaangażowana była tylko Polonia kanadyjska, ale od kilku lat wspierają ją także rdzenni Kanadyjczycy. W sumie dotąd do naszego kraju trafiło ponad 1 mln dolarów kanadyjskich. Pomoc z fundacji otrzymują też dzieci z Czech, Słowacji, Ukrainy czy z Dominikany.

Nagrodę Viventi Caritate (Żyjącemu Miłością) otrzymują osoby i instytucje z całej Polski, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej. W ub. roku laureatkami nagrody były siostry dominikanki z Broniszewic, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży.

Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999–2001. Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki k. Białobrzegów. Miał 53 lata. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych wykonywanych w mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji.

źródło:
Zobacz więcej