RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Średniowieczny miecz tkwił w skale na dnie rzeki. Naukowcy zachwyceni

Do historycznego odkrycia doszło w wiosce Rekavice na północy Bośni i Hercegowiny. Na dnie rzeki Vrbas, 11 metrów pod wodą, znaleziono średniowieczny miecz. W ocenie ekspertów to wyjątkowo cenne znalezisko.

Bombowe odkrycie w Neapolu. Lokalna prefektura zarządziła ewakuację

W zatoce neapolitańskiej zdetonowano bombę z okresu II wojny światowej. Odkrycia materiału wybuchowego dokonano niedaleko samego portu w Neapolu.

zobacz więcej

Miecz tkwił w litej skale, dlatego podczas jego wyciągania potrzebna była szczególna ostrożność. Jak udało się ustalić na podstawie analizy ostrza, broń była używana pomiędzy końcem XIII w. a pierwszą połową XV w. Historycy podkreślają, że w okolicy znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, który był rezydencją bośniackich władców.

– To pierwszy miecz znaleziony w pobliżu średniowiecznego miasta Zvečaj, więc ma on podwójną wartość – pod względem naukowym, jak i historycznym – powiedziała Ivana Pandzic, archeolog i kustosz w Muzeum Republiki Serbskiej.

Jak zaznaczył dziennik „Balkan Insight”, to rzadkie odkrycie na terenie Bałkanów. W ciągu ostatnich 90 lat znaleziono tam tylko jeden średniowieczny miecz. Eksperci podkreślają więc, że konserwacja tej broni jest dla nich priorytetem. Miecz zostanie przeniesiony do Muzeum Republiki Serbskiej w mieście Banja Luka. Będzie udostępniony zwiedzającym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej