Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Biskupi rozmawiają o Amazonii. „Należy szanować obrzędy każdego ludu”

Uczestnicy synodu są podzieleni w kwestii tzw. viri probati, czyli propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn (fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)

„Należy szanować obrzędy każdego ludu, a także rolę ich liderów religijnych – szamanów” – taki zapis znalazł się w relacji z obrad koła języka portugalskiego na synodzie biskupów na temat Amazonii. Pojawiła się też propozycja „obrządku amazońskiego”.

Papież o Amazonii: Kolonizacja zamiast ewangelizacji

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że w Amazonii miała miejsce „kolonizacja zamiast ewangelizacji”, a pożary trawiące jej lasy zostały...

zobacz więcej

„Musimy skonsolidować rodzimą teologię i obrządki amazońskie, czyli teologię i liturgię o rdzennym obliczu, opartą na duchowości rdzennych wspólnot i ich doświadczeniach religijnych i mistycznych” – odnotowano w relacji z obrad grupy ojców synodalnych.

Koło robocze włoskiej grupy językowej zaproponowało zaś wprowadzenie do liturgii Kościoła „obrządku amazońskiego”.

Uczestnicy synodu są natomiast poważnie podzieleni w kwestii tzw. viri probati, czyli propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn, cieszących się zaufaniem we wspólnotach Amazonii, by w ten sposób zaradzić problemowi braku kapłanów na tych rozległych obszarach.

Ojcowie synodalni z grupy portugalskiej odnosząc się do tej koncepcji zauważyli, że problem braku kapłanów dotyczy wszystkich kontynentów. Następnie ocenili, że wyświęcanie tych „wypróbowanych mężczyzn” mogłoby „zmniejszyć wartość celibatu i obniżyć zapał misyjny w służbie najdalszych wspólnot”. Dlatego niektórzy uczestnicy obrad zasugerowali, by sprawa ta została poddana pod dyskusję całego Kościoła, a także zaproponowali „synod powszechny w tej sprawie”.

Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii potrwa do 27 października. Hasło obrad to: „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”.

źródło:
Zobacz więcej