Nowi dyrektorzy Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał w piątek dr. hab. Andrzeja Betleja na dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu oraz dr. hab. Andrzeja Szczerskiego na dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Ich 5–letnie kadencje rozpoczną się 3 stycznia 2020 r.

Pieczęć Jana Kazimierza Wazy w zbiorach Wawelu

Srebrna pieczęć kancelaryjna Jana Kazimierza Wazy trafiła do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Najnowszy nabytek ma ciekawą historię:...

zobacz więcej

Uroczystosć powołania nowych dyrektorów odbyła się w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Obaj panowie są takim średnim pokoleniem wybitnych polskich historyków sztuki i liderów, jeżeli chodzi o kwestie zarządzania kulturą, więc to jest gwarancja tego, że polska kultura będzie miała w osobach obu dyrektorów rękojmię tego, że obie instytucje będą się świetnie rozwijały – powiedział Piotr Gliński.

Jak mówił wicepremier, „wskazują na to także przedstawione przez nich programy rozwoju, kontynuacji funkcjonowania obu instytucji”. „To jest dobra wiadomość dla tych instytucji, dla Krakowa, ale dla Polski też” - ocenił minister.

Dr hab. Andrzej Betlej jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2012–16 był dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UJ, a od 2016 r. jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest autorem 10 książek i ponad 170 artykułów naukowych, uczestnikiem wielu stypendiów zagranicznych. Podczas kierowania Muzeum Narodowym zorganizował liczne wystawy: „Wyspiański. Nieznany”, „Wyspiański. Posłowie”, „Teraz komiks”, „Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”, a także ekspozycję „#dziedzictwo” i „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz”.

Z kolei dr hab. Andrzej Szczerski to kurator wielu wystaw zarówno w Polsce, jak i za granicą, członek rad muzealnych, zespołów eksperckich, w tym Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2009–17 był prezesem Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, w latach 2013–16 vice–prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA International. Od 1 stycznia 2016 roku do 31 marca 2018 roku był zastępcą dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych. Szczerski jest laureatem wielu nagród w dziedzinie historii sztuki.

źródło:
Zobacz więcej