Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Tusk kandydatem PO na szefa Europejskiej Partii Ludowej

Donald Tusk kandyduje na szefa EPP (fot. EPA/OLIVIER HOSLET)

„PO oficjalnie zgłosiła kandydaturę Donalda Tuska na szefa EPP” – podało na Twitterze centrum analityczne Polityka Insight. Jak dodano, Grzegorz Schetyna podpisał pismo w tej sprawie. Informację potwierdził senator-elekt i doradca lidera PO ds. międzynarodowych Marcin Bosacki.

Tusk nie wystartuje na prezydenta? „Zachowuje się jak primabalerina”

Na briefingu w Brukseli były premier Donald Tusk stwierdził, że jest co najmniej kilku potencjalnych kandydatów opozycji na prezydenta. Nie...

zobacz więcej

Na Twitterze Polityka Insight podano, że Donald Tusk ma być oficjalnym kandydatem PO na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Jak dodano, przewodniczący PO Grzegorz Schetyna miał podpisać już pismo w tej sprawie. W czwartek Schetyna spotkał się z Tuskiem w Brukseli. Wniosek o powołanie obecnego szefa Rady Europejskiej na przewodniczącego EPP to jeden z efektów spotkania.

– Donald Tusk to czołowy polityk europejskiej chadecji, którego na start na przewodniczącego EPP namawiali w Europie wszyscy, łącznie z obecnym szefem Europejskiej Partii Ludowej Josephem Daulem. Tusk się zgodził, a ja, jako szef jego macierzystej partii, podpisałem zgłoszenie tej kandydatury – powiedział w piątek Schetyna PAP.

Lider PO zaznaczył przy tym, że ubieganie się przez Tuska o funkcję szefa Europejskiej Partii Ludowej nie zamyka mu drogi do startu w wyborach prezydenckich. – Ta kwestia jest otwarta – dodał.

Donald Tusk, były premier RP, sprawował od 5 lat urząd przewodniczącego Rady Europejskiej. 1 grudnia przekaże go belgijskiemu politykowi Charlesowi Michelowi.

EPP, na czele której być może stanie Tusk, jest jedną z głównych sił w Parlamencie Europejskim. Powstała w 1976 r., w jej skład wchodzą politycy partii chadeckich. EPP popiera integrację europejską. Od 2013 r. szefem EPP w PE jest francuski polityk Joseph Daul.

Eurodeputowanymi partii z Polski są politycy PO i PSL.

źródło:
Zobacz więcej