RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gwałtowny spadek dochodów grozi zawałem lub udarem mózgu

U wszystkich osób, których dochody zmieniły się zasadniczo, zauważono zmiany w stanie zdrowia (fot. Shutterstock/create jobs 51)
U wszystkich osób, których dochody zmieniły się zasadniczo, zauważono zmiany w stanie zdrowia (fot. Shutterstock/create jobs 51)

Nagły spadek zarobków jest niebezpieczny dla zdrowia, grozi w następnych latach zawałem serca lub udarem mózgu – wykazały przeprowadzone w USA badania opublikowane przez „JAMA Cardiology”. – Dla zmniejszenia negatywnych skutków zdrowotnych warto mieć oszczędności w wysokości od trzech do sześciu miesięcy przeciętnych dochodów – radzi autor badań.

Sen. Oczyszcza mózg z toksyn. Ułatwia podejmowanie złożonych decyzji

Sen, obok zbilansowanej diety i aktywności fizycznej, stanowi fundament zdrowego trybu życia. Jego brak ma niezwykle groźne następstwa. Nowe...

zobacz więcej

Głównym autorem badań jest Stephen Wang, który przeprowadził je, kiedy pracował w Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School w Bostonie. Obecnie pracuje w New Hampshire. Twierdzi on, że przeanalizowano historie prawie 9 tys. Amerykanów, którzy w chwili rozpoczęcia badań mieli średnio 53 lata i nie wykazywali żadnych chorób sercowo–naczyniowych.

Większość z tych osób przez sześć lat miała stabilne dochody, ale u 10 proc. z nich spadły one drastycznie, bo o ponad połowę, a u 20 proc. wzrosły – również co najmniej o połowę. U wszystkich osób, których dochody zmieniły się zasadniczo, zauważono zmiany w stanie zdrowia, niekorzystne lub korzystne. Obserwacje trwały 17 lat.

Wśród osób, których dochody gwałtownie spadły, o 17 proc. zwiększyło się ryzyko zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca w porównaniu do tych, których zarobki były stabilne. Zarobki tej grupy badanych średnio zmniejszyły się z 40,5 tys. do 14,6 tys. dolarów rocznie. Osoby ze stabilnymi dochodami zarabiały w tym czasie średnio 43 tys. dolarów rocznie.

Każda dawka alkoholu jest toksyczna dla naszego organizmu

Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu; niemal każda jest toksyczna dla naszego organizmu – twierdzą eksperci różnych specjalności....

zobacz więcej

Odwrotną zależność stwierdzono wśród pracowników, których dochody wzrosły (średnio z 26 tys. do 53,3 tys. dolarów). W tej grupie ryzyko zawału, udaru i niewydolności serca spadło o 14 proc. w porównaniu do pracowników ze stabilnymi dochodami.

W komentarzu do badań dr Edward Havranek z Denver Health Medical Center w Colorado ocenia, że większe ryzyko zawału i udaru na skutek zmiany sytuacji ekonomicznej może mieć związek ze stresem. – Ponieważ chroniczny stres zwiększa ciśnienie tętnicze krwi i napędza stan zapalny wpływający na naczynia krwionośne, jestem skłonny uwierzyć, że czynniki społeczne i ekonomiczne mają w tym istotne znaczenie – dodał.

Specjaliści zwracają uwagę, że spadek dochodów może skutkować także tym, że dotknięci nim pracownicy w ramach oszczędności mniej wydają na zdrowie. Poza tym nie musi być on związany włącznie z utratą czy zmianą pracy. Do spadku dochodów może się przyczynić śmierć bliskiej osoby, a także rozstanie z partnerem lub partnerką. Nie można też wykluczyć takiej sytuacji, że obniżenie dochodów było skutkiem utraty zdrowia.

Stephen Wang twierdzi, że dla zmniejszenia negatywnych skutków zdrowotnych gwałtownego spadku dochodów, warto mieć oszczędności w wysokości od trzech do sześciu miesięcy przeciętnych dochodów. – Również posiadanie bliskich przyjaciół oraz rodziny może okazać się pomocne w tym stresującym okresie – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej