RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fałszywką w Jarosława Kaczyńskiego. Giertych z Sikorskim promują zdjęcie z lat 70.

Jarosław Kaczyński nie zna ani jednej osoby z tej fotografii. Jego zdaniem, to fotomontaż (fot. FB/Marek Skwarski/ portal tvp.info)
Jarosław Kaczyński nie zna ani jednej osoby z tej fotografii. Jego zdaniem, to fotomontaż (fot. FB/Marek Skwarski/ portal tvp.info)

„Białystok, końcówka lat 70-tych. Przyszły naczelnik Polski, z extramocnym w palcach, wybiera się na pochód pierwszomajowy” – napisał na Facebooku Marek Skwarski i załączył zdjęcie pięciu osób, z których jedna przypomina prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Designer znany w branży reklamowej, prywatnie zagorzały antyrządowy internauta nie podał źródła opublikowanej fotografii, które uwiarygodniałoby jego wpis. – Pokazałem prezesowi to zdjęcie. On nie zna ani jednej osoby z tej fotografii. Jego twarz została tu wmontowana – powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Fałszywkę promują w internecie m.in. Radosław Sikorski i Roman Giertych.

Fotomontaż z prezesem PiS w gabinecie prokuratora

Poznański prokurator powiesił w swoim gabinecie fotomontaż z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, wydział spraw...

zobacz więcej

Marek Skwarski – rysownik z firmy Maskva PL znany jest w branży reklamowej z niezwykle radykalnych poglądów. Po ostatnich wyborach parlamentarnych, gdy Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło rekordowy w III RP wynik wyborczy, zaproponował „podzielenie państwa z granicą na Wiśle”, dodając, że po zachodniej stronie zostałaby „ta mądrzejsza cześć narodu”.

Skwarski regularnie na Facebooku publikuje obraźliwe treści wobec jednej strony sceny politycznej, a dzień po wyborach dodając zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego napisał, że „konus już kombinuje”. Największą sensację wzbudził jednak post ze zdjęciem z lat 70. (na co wskazuje chociażby ubiór bohaterów i widoczne w tle auto), gdzie na skraju widać człowieka, z prawdopodobnie wklejoną twarzą Jarosława Kaczyńskiego. Źródła zdjęcia nie podano, co jednak nie przeszkodziło blisko 2 tysiącom użytkowników Facebooka ten post udostępnić. Nie brakuje chamskich komentarzy.

Do sprawy – w rozmowie z portalem Onet.pl – odniósł się Radosław Fogiel z biura Jarosława Kaczyńskiego. Stwierdził, że prezes PiS nie chodził pod koniec lat 70. na pochody pierwszomajowe, bo „był już wówczas działaczem opozycji antykomunistycznej”. – Pokazałem prezesowi to zdjęcie. On nie zna ani jednej osoby z tej fotografii. Jego zdaniem, to fotomontaż. Jego twarz została tu wmontowana – powiedział wicerzecznik PiS. 


 

 Fałszywkę udostępniają (wydawać by się mogło poważni) politycy z albo związani z Platformą Obywatelską: europoseł Radosław Sikorski oraz adwokat rodziny Tusków Roman Giertych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej