Pierwsza hybryda polskiej produkcji. Newag pokazał elektryczno-spalinowy Impuls2

Pojazd, oprócz silników elektrycznych, został wyposażony w jednostki spalinowe (fot. Newag/materiały prasowe)

W trybie spalinowym może jechać z maksymalną prędkością 120 km/h, na silnikach elektrycznych – nawet do 160 km/h. Impuls 2 nowosądeckiego zakładu Newag to pierwsza polska konstrukcja tego typu. Hybrydowym zespół trakcyjny może być bowiem zasilany zarówno prądem z pantografu, jak i olejem napędowym z baku. Trwają testy homologacyjne pojazdu na polskim rynku – przekazał w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik producenta Łukasz Mikołajczyk.

Warszawska SKM odstępuje od umowy z Pesą. Producent zaskoczony

Stołeczna Szybka Kolej Miejska (SKM) odstąpiła od umowy z bydgoską Pesą na dostawę 13 pociągów – poinformował zarząd SKM. Decyzja miejskiej spółki...

zobacz więcej

Oficjalna premiera pojazdu odbyła się pod koniec września. Nowatorski projekt został wtedy wyróżniony podczas międzynarodowych Targów TRAKO 2019 główną nagrodą w konkursie im. inż. Ernesta Malinowskiego dla wyrobów i innowacji technicznych stosowanych w kolejnictwie.

Pojazd, oprócz silników elektrycznych, został wyposażony w jednostki spalinowe, co pozwala na przejazd po odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Hybryda może przewieźć blisko 330 pasażerów, w tym 160 na miejscach siedzących. Dodatkowo pojazd jest wyposażony w system zliczania pasażerów oraz monitoring wnętrza.

Jak opisują portalowi tvp.info przedstawiciele producenta, zespół trakcyjny Impuls typu 36WEh ma przystosowane wnętrze i windy dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jest wyposażony w WiFi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, porty USB i aplikację wyświetlającą trasę przejazdu.

Pierwsze elektryczne pociągi polskiej produkcji u zachodnioeuropejskiego przewoźnika

Ferrovie del Sud Est (Koleje Południowo-Wschodnie), operujący w Apulii przewoźnik należący do grupy Włoskich Kolei Państwowych (Ferrovie dello...

zobacz więcej

Po raz pierwszy na polskie tory Impuls2 wyjechał kilka tygodni temu. Premierowy przejazd przejechał wpierw odcinek spod targów Trako do Gdańska Głównego na samych tylko silnikach spalinowych, a następnie – już korzystając z trakcji – wyruszył w drogę do Sopotu. W prezentacji wziął udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pierwsze pociągi trafią wkrótce do pierwszych odbiorców, m.in. do województwa lubuskiego. Zamówiono jednak wyłącznie jednostki spalinowe. Testy homologacyjne zespołów hybrydowych bowiem dopiero trwają.

W rozmowie z portalem tvp.info Łukasz Mikołajczyk, rzecznik Newagu, podkreślił, że firma prowadzi rozmowy z potencjalnymi klientami i wiele jednostek jest zainteresowanych hybrydową wersją Impulsa 2. Samorządy, które kupią pojazdy „rozhybrydowane”, będą mogły nabyć nową wersję pociągu.

Cały czas trwa produkcja elektrycznej odmiany Impulsa 2. Część z nich trafia także za granicę, m.in. na Sycylię we Włoszech, gdzie korzysta z nich Ferrovie del Sud Est (Koleje Południowo-Wschodnie). Przewoźnik z Włoch zamówił 11 pojazdów, a pierwsze sztuki odebrał już w czerwcu tego roku.

źródło:
Zobacz więcej