Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju jest kandydatem na listę UNESCO

Wpis może znacząco wpłynąć na napływ turystów z zagranicy (fot. materiały prasowe)

Młyn Papierniczy w Dusznikach-Zdroju stał się oficjalnym kandydatem Rzeczpospolitej Polskiej do wpisu na listę dziedzictwa UNESCO. To ważny postęp w trwających od kilku lat staraniach.

Najcenniejsze na świecie. Krzemionki wśród zabytków docenionych przez UNESCO

zobacz więcej

Następstwem zgłoszenia będzie wpisanie młyna na tzw. listę informacyjną UNESCO, co jest jednoznaczne z publicznym ogłoszeniem kandydatury i rozpoczyna fazę właściwych przygotowań.

Wpis może spowodować napływ turystów z zagranicy, którzy często wybierają obiekty do zwiedzania, kierując się listą UNESCO – mówi Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa.

Przed wpisem na listę konieczne będzie przeprowadzenie bardzo drobiazgowych kontroli obiektu. Z biegiem lat ilość obiektów i potencjalnych kandydatów jest zawężana – wyjaśnia dr Grzegorz Gajewski z Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu.

Wpisanie młyna na tę elitarną listę wymaga dobrze przygotowanego wniosku i znalezienie klucza, który przemówi do wszystkich. By zwiększyć szansę na taki wpis, pod kierownictwem Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zabiegają o to również historyczne papiernie z Czech (Velke Losiny), Niemiec (Homburg) i Francji (Ambert).

źródło:
Zobacz więcej