RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą. Zatrzymano pięć osób

W skład grupy wchodzili obywatele: Pakistanu, Tadżykistanu, Białorusi, Afganistanu. (fot. Straż graniczna)

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali pięć osób, w tym trzech pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekraczanie granicy RP – powiedziała rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Straż Graniczna przejęła nielegalne papierosy i tytoń warte 150 tys. zł

Papierosy i tytoń bez polskiej akcyzy o wartości 150 tys. zł przejęli w Łęknicy w woj. lubuskim funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w...

zobacz więcej

Do zatrzymań doszło w poniedziałek na terenie dwóch województw: mazowieckiego i łódzkiego.

– Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili obywatele: Pakistanu, Tadżykistanu, Białorusi, Afganistanu – powiedziała Bielec-Janas.

Dodała, że „podczas zatrzymania na jednym z adresów funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali mężczyznę narodowości tadżyckiej, poszukiwanego czerwoną notą Interpolu za przestępstwa finansowe”.

Podczas akcji funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zabezpieczyli dokumenty świadczące o przestępczej działalności grupy m.in. faktury, nośniki informacji, telefony, komputery, karty SIM oraz 40 tys. zł.

Według śledczych grupa działała od około trzech lat, która werbowała na terenie Białorusi cudzoziemców pochodzących z regionu Zakaukazia i Azji Południowej, a następnie organizowała im przekroczenie granicy RP poprzez uzyskiwanie w jednym z konsulatów RP na Białorusi polskich wiz krótkoterminowych, uprawniających do wjazdu na terytorium państw należących do strefy Schengen.
(fot. Straż graniczna)

Gang z Albanii zatrzymany. Sami chcą poddać się karze

Trzech obywateli Albanii, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymała Straż Graniczna z Korczowej. Mężczyźni byli już...

zobacz więcej

– Po udanym wjeździe organizatorzy ułatwiali cudzoziemcom pobyt w Polsce poprzez potwierdzenie fikcyjnego zatrudnienia, co z kolei umożliwiało składanie przez cudzoziemców w urzędach wojewódzkich wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, a tym samym legalizowało ich pobyt w Polsce i innych państwach strefy Schengen – dodała funkcjonariuszka.

Według szacunków pograniczników w taki sposób grupa mogła sprowadzić i ułatwić pobyt w Polsce kilkudziesięciu cudzoziemcom m.in. obywatelom Bangladeszu, Pakistanu, czy Indii. – Członkowie grupy za pomoc cudzoziemcom pobierali kwotę od około 2,5 do 4 tys. euro – wskazała Bielec-Janas.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania cudzoziemcom przekraczania granicy RP wbrew przepisom oraz czerpania korzyści majątkowej z ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium naszego kraju.


Decyzją prokuratora wobec cudzoziemców zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania terytorium RP połączonego z zatrzymaniem paszportów, zakazu kontaktu pomiędzy sobą oraz dozoru policyjnego.

Zatrzymanym mężczyznom może grozić od 3 miesięcy do 8 lat więzienia. Jak zaznaczają funkcjonariusze sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(fot. Straż graniczna)

źródło:

Zobacz więcej