RAPORT

Pogarda

Marszałek senior Sejmu i Senatu wytypowani. Nowy parlament rozpocznie pracę w listopadzie

Najnowsze

Popularne

– Prezydent Andrzej Duda zwoła pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada; na marszałka seniora Senatu na pewno powoła Barbarę Borys-Damięcką; obstawiam, że na marszałka seniora Sejmu powoła Iwonę Śledzińską-Katarasińską – powiedział w piątek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Kto zyskał, kto stracił? Rozkład mandatów w Sejmie

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu i zdobyło 239 mandatów – wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos. Druga Koalicja...

zobacz więcej

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu zwołuje prezydent na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów.

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu otwierają marszałkowie seniorowie powołani przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów i senatorów. Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu; tradycyjnie prezydent może wygłosić orędzie.

W radiu RMF FM Spychalski poinformował, że pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu odbędzie się 12 listopada.

– Zgodnie z konstytucją pan prezydent ma 30 dni (od wyborów) na zwołanie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu, ale kadencja Sejmu trwa cztery lata, to wynika wprost z konstytucji. Pierwsze posiedzenie Sejmu tej kadencji miało miejsce 12 listopada i trwa do 11 listopada tego roku. W związku z powyższym, ten termin 12 listopada jest dość naturalny i oczywisty – powiedział rzecznik prezydenta.



Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu nowej kadencji najpóźniej 12 listopada

Kto marszałkiem seniorem Sejmu, a kto marszałkiem seniorem Senatu?

Pytany, kto otworzy posiedzenia Sejmu i Senatu, Spychalski przekazał, że marszałkiem seniorem Senatu na pewno będzie senator Barbara Borys-Damięcka, natomiast jeśli chodzi o marszałka seniora Sejmu, „obstawia”, że będzie nim posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

– Pierwszy raz w historii może zdarzyć się tak, że dwie kobiety będą marszałkami seniorami. I obie z opozycji – podkreślił rzecznik prezydenta.



PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych z podziałem na mandaty

Polacy zagłosowali. Wybory parlamentarne 2019 [RELACJA]

zobacz więcej

Uroczystość wręczenia zaświadczeń o wyborze

Jak poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, 24 października w Sali Kolumnowej Sejmu, odbędzie się uroczystość wręczenia posłom kolejnej kadencji zaświadczeń o wyborze; 25 października zaświadczenia odbiorą nowo wybrani senatorowie.

Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu; tradycyjnie prezydent może wygłosić orędzie.

W przypadku Sejmu posiedzenie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego. Regulamin Sejmu określa, że po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo „ślubuję”; może dodać zdanie: „tak mi dopomóż Bóg”.

Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad; Sejm w uchwale ustala liczbę wicemarszałków.

W czasie pierwszego posiedzenia Sejmu dymisję rządu składa premier. Kolejnego premiera desygnuje prezydent i powołuje go wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu. W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Pierwsze posiedzenie Senatu otwiera prezydent lub najstarszy wiekiem senator – marszałek senior.

Zgodnie z regulaminem Senatu marszałek senior odbiera ślubowanie senatorskie: senatorowie po odczytaniu roty ślubowania wypowiadają słowo „ślubuję”, mogą dodać: „Tak mi dopomóż Bóg”. Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Senatu. Następnie marszałek Senatu przeprowadza wybór wicemarszałków.


Protesty wyborcze dopiero po publikacji wyników wyborów w Dzienniku Ustaw

PKW podała oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych z podziałem na mandaty

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne i jako pierwsza partia od 1989 r. rozpoczyna drugą kadencję z większym poparciem niż cztery...

zobacz więcej

Wybory parlamentarne za nami

W niedzielnych wyborach do Sejmu PiS uzyskał 43,59 proc. i 235 mandatów, Koalicja Obywatelska – 27,40 proc. i 134 mandaty, SLD – 12,56 proc. i 49 mandatów, PSL – 8,55 proc. i 30 mandatów, a Konfederacja – 6,81 proc. i 11 mandatów. 1 mandat przypadł Mniejszości Niemieckiej.

W wyborach do Senatu kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość – 51 mandatów.


PKW: frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu 61,74 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej