RAPORT

Pogarda

Ceny mieszkań w Polsce. Popyt przenosi się na rynek wtórny

Wzrost cen mieszkań w znacznej mierze wiązał się ze wzrostem kosztów budowy (fot. Shutterstock/Nataly Reinch)
Wzrost cen mieszkań w znacznej mierze wiązał się ze wzrostem kosztów budowy (fot. Shutterstock/Nataly Reinch)

Najnowsze

Popularne

Rynek mieszkaniowy w drugim kwartale tego roku wciąż znajdował się w fazie ekspansji – wynika z kwartalnego raportu Narodowego Banku Polskiego o sytuacji na rynku nieruchomości. Popyt mieszkaniowy w części przeniósł się na rynek wtórny, dodatkowo oddziałując w kierunku wzrostu cen na tym rynku – podał bank.

Ceny mieszkań w Unii Europejskiej rosną. Zobacz porównanie

W 2018 r. ceny mieszkań w Unii Europejskiej wzrosły o 4,7 proc. w porównaniu z 2017 r. Zgodnie z danymi Eurostatu od 2010 r. ceny lokali w Europie...

zobacz więcej

– W II kwartale 2019 r. rynek nieruchomości mieszkaniowych wciąż znajdował się w fazie ekspansji, nadal obserwowano wzrost cen. Liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych pozostała wysoka, choć nieznacznie zmalała w stosunku do poprzedniego kwartału – napisano w raporcie NBP.

Zdaniem ekspertów banku obserwowany wzrost cen mieszkań w znacznej mierze wiązał się ze wzrostem kosztów budowy, które były konsekwencją wysokiego popytu budowlanego w całej gospodarce.

Wobec niedostatecznej podaży na rynku deweloperskim popyt mieszkaniowy w części przeniósł się na rynek wtórny, dodatkowo oddziałując w kierunku wzrostu cen na tym rynku.

W raporcie za II kw. nie wskazano, w przeciwieństwie do poprzedniej edycji opracowania, na jakim poziomie znajdował się popyt mieszkaniowy i inwestycyjny względem poprzedniego kwartału.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej