Powiększa się grono chętnych do kupna mBanku. Spółkę może przejąć Grupa PZU

Eksperci przekonują, że faworytami do przejęcia mBanku są państwowe spółki (fot. Shutterstock)

Czwarty co do wielkości gracz na rynku bankowym w Polsce, mBank, może znaleźć się w Grupie PZU – pisze „Rzeczpospolita”. Wystawiony na sprzedaż przez niemiecką spółkę może zostać przejęty przez należący do państwowego ubezpieczyciela Alior. Dotychczas wśród głównych kandydatów wymieniało się krajowe PKO BP i Pekao, a także holendersko-polski ING BSK. Jak czytamy w dzienniku, eksperci przekonują, że faworytami do przejęcia są właśnie państwowe banki.

ING BSK chce przejąć mBank. Powstaje zespół specjalistów

Holendersko-polski bank może zdecydować się na przejęcie swojego najbliższego konkurenta – pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”. To wyniosłoby go na...

zobacz więcej

Przejęcie wycenianego na Giełdzie Papierów Wartościowych na 16,3 mln zł mBanku przez Aliora mogłoby także rozwiązać kilka problemów Skarbu Państwa z jego bankami.

Grupa PZU, właściciel Aliora, mogłaby bowiem sprzedać pakiet 20 proc. akcji Pekao (o wartości 5,7 mld zł) PKO BP, co – dzięki kolejnym 12,8 proc. od Polskiego Funduszu Rozwoju – byłoby pierwszym krokiem do fuzji PKO BP i Pekao.

Pieniądze z transakcji i nadwyżki kapitałowej (szacowanej na 3 do 8 mld zł) pozwoliłyby z kolei na przejęcie mBanku przez PZU lub podległy mu Alior, co miałoby doprowadzić do połączenia obu banków.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, choć rzecznicy prasowi PZU i Aliora nie komentują sprawy, to źródło dziennika zbliżone do państwowego ubezpieczyciela potwierdza, że taki scenariusz jest rozważany.

Jeden z elementów układanki, fuzję PKO BP i Pekao, już wcześniej dementowali przedstawiciele obu instytucji.

„RP” przypomina także zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości, zgodnie z którymi „jeśli pojawi się okazja”, rząd będzie dążył do zwiększenia udziału państwa w sektorze bankowym.

źródło:
Zobacz więcej