Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Najbardziej dynamiczne firmy technologiczne w regionie. Co piąta jest z Polski

Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Piaseczna, Szczecina, Zielonej Góry, Krakowa i Poznania (fot. Shutterstock/Africa Studio)

Wśród najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej jedną piątą miejsc zajmują spółki z Polski – wynika z najnowszego rankingu „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe”. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm z rankingu wzrosła przez cztery lata o 1129 proc. Co trzecie spośród 300 zgłoszeń do rankingu pochodziło z Polski.

Duże firmy z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Zawarto już 2457 umów

Już 2457 umów zawarły duże firmy z instytucjami finansowymi na prowadzenie u nich Pracowniczych Planów Kapitałowych – poinformował w czwartek na...

zobacz więcej

W głównej kategorii rankingu „Fast 50” uplasowało się 11 firm z Polski. Jedna z nich znalazła się także w podkategorii „Wielka Piątka”, a siedem w kategorii „Wschodzące gwiazdy”. Najwięcej firm w głównej kategorii pochodzi z Czech (19). Polskie i czeskie spółki zajmują łącznie 60 proc. miejsc w rankingu. Trzecie miejsce przypadło Chorwacji, którą reprezentuje sześć firm. W rankingu znalazły się także spółki z Litwy (5), Węgier i Słowacji (po 3), Bośni i Hercegowiny, Bułgarii i Estonii (po 1) – podała firma doradcza Deloitte w podsumowaniu 20. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej.

Jak wskazuje partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte Agnieszka Zielińska, aż 37 firm na 50 to debiutanci. Jej zdaniem to pokazuje, jak ewoluuje rynek młodych firm technologicznych.

Z zestawienia wynika, że tegorocznym zwycięzcą został litewski producent inteligentnych, bezprzewodowych samochodowych systemów diagnostycznych i kontrolnych dla kierowców – Voltas IT. Jak wskazali autorzy rankingu, spółka osiągnęła wzrost przychodów w ciągu ostatnich 4 lat na poziomie ponad 5734 proc.

„Tymczasem średni wzrost przychodów w 2018 roku w porównaniu do 2015 roku firm, które znalazły się w rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe wyniósł 1129 proc. Rok wcześniej było to 1290 proc. (rok 2017 w porównaniu do 2014)” – czytamy w podsumowaniu.

Polskie śruby i nakrętki hitami w Europie

Nasz rynek tzw. elementów złącznych należy do największych w Europie, a w ciągu kilku lat może nawet wspiąć się na podium – informuje „Puls...

zobacz więcej

W pierwszej dwudziestce znalazły się trzy polskie firmy: Semantive (14. miejsce), Polski Standard Płatności (17. miejsce) oraz TestArmy Group (18. miejsce). Jak zauważyła Zielińska, podobnie jak w poprzednich latach ranking zdominowały firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania.

– W zestawieniu jest ich aż 31. Dziesięć firm reprezentuje sektor „media i rozrywka”, a siedem to producenci sprzętu komputerowego. Dwie spółki to fintechy. Zajęły one dwa pierwsze miejsca w kategorii „Wschodzące gwiazdy”, co może świadczyć o tym, że w przyszłości zagoszczą w głównym zestawieniu – wskazała.

– Cieszy fakt, iż katalog sektorów z roku na rok poszerza się. W tym roku mamy także znacznie więcej firm z branży medycznej, w tym mocną reprezentację z Polski – dodała.

Autorzy zestawienia poinformowali ponadto, że do tegorocznego rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm w Europie Środkowej zgłosiła się rekordowa liczba spółek, ponad 300, z czego prawie 100 pochodziło z Polski. Przedstawiciele polskiego biznesu obecni w zestawieniu pochodzą z całego kraju: Warszawy, Wrocławia, Piaseczna, Szczecina, Zielonej Góry, Krakowa i Poznania.

Ranking „Deloitte Technology Fast 50 Central Europe” to zestawienie najszybciej rozwijających się firm technologicznych w regionie Europy Środkowej. Oprócz firm wyróżnionych w głównej kategorii Fast 50, Deloitte Central Europe nagrodził też młode firmy w kategorii „Wschodzące Gwiazdy” oraz duże firmy technologiczne, których przychody w 2018 roku przekroczyły 25 milionów euro („Wielka Piątka”). Firmy samodzielnie zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte weryfikuje podane przez nich dane finansowe.

źródło:

Zobacz więcej