RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Gliwice wybrały wykonawcę odcinka zachodniej obwodnicy. Samorząd podpisał umowę

Wykonawca ma czas do 31 października 2021 roku (fot. Shutterstock/Daniel Jedzura)

Umowę z wykonawcą kolejnego odcinka zachodniej obwodnicy Gliwic podpisał miejscowy samorząd. Chodzi o liczącą blisko 2 km jednojezdniową drogę, która połączy jeden z już istniejących fragmentów lokalnej obwodnicy z obecnie budowanym.

„Dróg nigdy dosyć”. Podpisano umowę na budowę obwodnicy Raciborza

zobacz więcej

Gliwice mają obwodnicę dla ruchu tranzytowego – w ciągu autostrad A4 i A1 oraz w znacznej części czteropasmowej drogi krajowej nr 88. Obwodnica o charakterze lokalnym, wewnątrz obwodnicy tranzytowej, ma być kolejnym elementem nowego układu komunikacyjnego miasta.

Na razie istnieje jej fragment zachodni – na odcinku od drogi nr 88 do ul. Sowińskiego. W ub. roku powstało też rondo na ul. Bojkowskiej – pierwszy element części południowej. Od początku tego roku trwa również budowa odcinka od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej.

Jak poinformował w czwartek po południu gliwicki magistrat w swoim biuletynie, sfinalizowano już przetarg na budowę kolejnego odcinka, od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego. Inwestycję za ok. 42 mln zł wykona konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów w Gliwicach oraz Eurovia Polska. Wykonawca ma czas do 31 października 2021 r. Inwestycja będzie pierwszym z odcinków obwodnicy realizowanym w systemie „projektuj i buduj”.

Zamówienie Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach obejmuje m.in. zaprojektowanie odcinka drogi z ew. wykorzystaniem dokumentacji opracowanej w 2012 r. przez firmę Euromosty oraz uaktualnienie lub uzyskanie wymaganych zezwoleń na budowę, w tym tzw. decyzji środowiskowej i zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Zadaniem wykonawcy będzie też budowa liczącego blisko 2 km odcinka obwodnicy od ul. Sowińskiego do ul. Daszyńskiego. Powstanie tam jednojezdniowa droga z dwoma pasami ruchu, dostosowana do prędkości 60 km/h i nośności 115 kN/oś, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, a także drogi serwisowe i droga techniczna. Wzdłuż trasy pojawi się oświetlenie i stanie tablica zmiennej treści.

Od początku br. ten sam wykonawca buduje już odcinek od ul. Daszyńskiego do Rybnickiej. Ten fragment też będzie miał jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Wyjątkiem będzie skrzyżowanie z ul. Rybnicką, gdzie przewidziano profil dwujezdniowy. Rozbudowany zostanie też 600-metrowy odcinek ul. Rybnickiej - w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z autostradą A4.

Zachodnia obwodnica Gliwic będzie w przyszłości częścią drogi krajowej nr 78 Chałupki – Chmielnik. Przejmie ruch i funkcję drogi krajowej z obecnej, silnie obciążonej ruchem trasy wytyczonej przez ścisłe centrum miasta.

Kolejny odcinek lokalnej obwodnicy poprowadzi od ul. Rybnickiej do Bojkowskiej (2,1 km). Wytyczono go po południowej stronie ogrodów działkowych przy ul. Rybnickiej i po południowej stronie lotniska aeroklubu – do skrzyżowania z ul. Bojkowską.

Odcinek od ul. Bojkowskiej do ul. Pszczyńskiej (1,6 km) wymaga bardziej złożonych robót. Zaplanowano tam przebudowę 400-metrowego fragmentu ul. Bojkowskiej wraz z budową ronda (już zrealizowana), budowę nowej drogi (ok. 900 metrów) łączącej ul. Bojkowską z ul. Okrężną oraz przebudowę południowej części ul. Okrężnej (ok. 700 metrów). Ten ostatni fragment w ostatnich miesiącach także realizuje już konsorcjum PRUiM i Eurovia.

źródło:
Zobacz więcej