Koncert w 170. rocznicę śmierci Chopina. Transmisja w Radiowej Dwójce

Rysunek Antona Teofila Kwiatkowskiego, Chopin na łożu śmierci, 17 października 1849 r. (fot. DEA / G. DAGLI ORTI/De Agostini via Getty Images)

17 października 1849 r. około godz. 2 nad ranem w mieszkaniu przy placu Vendôme w Paryżu zmarł Fryderyk Chopin. O godz. 20.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie odbędzie się koncert upamiętniający 170. rocznicę śmierci kompozytora. Program wydarzenia nawiązuje do uroczystości pogrzebowych z 30 października 1849 r.

Tak wyglądał Fryderyk Chopin. Odnalazła się fotografia wybitnego kompozytora

Wielkie zaskoczenie i emocje w świecie klasycznego fortepianu! Nieznany dotąd i bardzo interesujący wizerunek Fryderyka Chopina został odkryty...

zobacz więcej

Tuż przed śmiercią Chopin polecił spalić wszystkie nieukończone rękopisy. Wyraził także wolę, aby na jego pogrzebie wykonano Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Przy łożu śmierci w ostatnich chwilach Chopina czuwała jego siostra Ludwika Jędrzejewiczowa oraz przyjaciele i uczniowie.

Wielka msza żałobna została odprawiona 30 października w paryskim kościele św. Magdaleny. Przybyło około trzy tysiące osób.

Podczas wynoszenia trumny z kościelnej krypty orkiestra zagrała Chopinowski Marsz z Sonaty b-moll op. 35, a w wersji organowej zabrzmiały dwa preludia (e-moll i h-moll).

Wśród solistów wykonujących partie w Requiem Mozarta byli Pauline Viardot i Luigi Lablache. Z kościoła kondukt żałobny, na czele którego szedł książę Adam Czartoryski, ruszył na cmentarz Père-Lachaise. Chopina żegnało wielu artystów, wielbicieli jego talentu, wśród nich Giacomo Meyerbeer, Eugène Delacroix i Auguste Franchomme.

Zmarła praprawnuczka siostry Fryderyka Chopina

Zasłużona dla kultywowania pamięci po Fryderyku Chopinie Krystyna Gołębiewska, praprawnuczka Ludwiki Jędrzejewiczowej – starszej siostry...

zobacz więcej

Pomnik na grobie Chopina został odsłonięty 17 października 1850 r., w pierwszą rocznicę śmierci kompozytora.

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od 14 lat w rocznicę śmierci swojego patrona zaprasza najwybitniejszych artystów z Polski i zagranicy do wykonania Requiem w Bazylice św. Krzyża, przed spoczywającym tam sercem kompozytora.

W tym roku Mozartowska msza żałobna w interpretacji międzynarodowego grona solistów oraz {oh!}Orkiestry Historycznej i chóru Collegium Vocale 1704. Całość poprowadzi jeden z największych znawców wykonawstwa historycznego, klawesynista, pianista i kameralista Andreas Staier.

Tradycyjnie już koncert transmitować będzie i nagrywać Program 2 Polskiego Radia. Wstęp wolny.

źródło:
Zobacz więcej