Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Przeciw nielegalnym adopcjom i handlowi dziećmi. Ustawą zajął się Senat

Wiceminister sprawiedliwości zapowiada walkę z nielegalnymi adopcjami (fot. Shutterstock/Oksana Shufrych)

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapewnił, że nowe przepisy w Kodeksach karnym i postępowania cywilnego pozwolą na skuteczniejszą walkę z procederem nielegalnych lub przeprowadzanych z obejściem prawa adopcji dzieci. – Nie może być tak, że ta furtka będzie wykorzystywana przez przestępców – powiedział polityk na antenie Polskiego Radia.

Kilka tysięcy ofiar handlu dziećmi rocznie. Rząd przeciw nielegalnym adopcjom

Rząd przygotował regulację, która ma na celu wyeliminowanie nielegalnego procederu handlu noworodkami. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik,...

zobacz więcej

Przyjętą w środę przez Sejm ustawą zajmuje się Senat na ostatnim posiedzeniu mijającej kadencji. Jak zaznaczył wiceminister Michał Wójcik, chodzi o skuteczne przeciwdziałanie przypadkom sprzedawania dzieci, procederu kryjącego się pod internetowymi ogłoszeniami „sprzedam brzuszek”. Za nielegalną adopcję będzie groziło od 3 miesięcy do 5 lat więzienia zarówno dla rodzica jak i osoby chcącej adoptować dziecko.

– Wiadomo, że adopcje są określone przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy w sposób jednoznaczny przepisami, jak powinien ten cały proces adopcyjny wyglądać. Ale może się zdarzyć, że ktoś przekaże jakieś korzyści majątkowe czy też osobiste osobie w czasie postępowania adopcyjnego i spowoduje, że dziecko trafi do kogoś właśnie za te korzyści, za pieniądze. To już jest działanie wbrew przepisom prawa – powiedział Wójcik. Jak zaznaczył, chodzi o sytuacje, w których wspomniana korzyść jest zatajana przed sądem.

Drugą sytuacją, za którą karę przewiduje ustawa, jest świadome obejście procedury przysposobienia. Jak tłumaczył wiceminister Wójcik, chodzi o złożenie fałszywego oświadczenia o byciu biologicznym ojcem w urzędzie stanu cywilnego.

– To będzie działanie, które oczywiście nie ma podstaw prawnych, ale jest trudne do zweryfikowania przez kierownika USC. Wprowadzamy rozwiązania, które uniemożliwią dokonywanie tego typu oświadczeń, czyli w istocie gdzieś tam w tle pojawiają się niestety pieniądze i ktoś sprzedaje swoje dziecko, wykorzystując lukę, że oświadcza, iż osoba jest ojcem biologicznym dziecka, choć w praktyce nim nie jest – wyjaśniał.

Wójcik: W tej kadencji zostanie przyjęta ustawa ograniczająca nielegalne adopcje

– W tej kadencji Sejmu będzie przyjęta ustawa, która ma ograniczyć nielegalne adopcje. Za próbę oszukania państwa będzie groziła kara do pięciu lat...

zobacz więcej

Wiceminister sprawiedliwości argumentował, że nowe przepisy karne mają dać narzędzie służbom, prokuraturze i sądom, które do tej pory nie mogły działać w przypadku podejrzenia nielegalnych działań. Jak podkreślił, chodzi też o zwalczanie procederów przestępczych.

– Przecież pedofil może w bardzo łatwy sposób, wykorzystując tę furtkę, przejąć władzę nad dzieckiem i nikt tego dziecka nie będzie bronił. Wywiezie za granicę i co dalej? Bardzo dokładnie to sprawdzaliśmy – powiedział. Polityk dodał, że przepisy powstałe w resorcie sprawiedliwości powinny być przyjęte wiele lat wcześniej, a o ich uchwalenie apelowali między innymi Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich.

W sejmowym głosowaniu ustawę poparło 409 posłów, nikt nie był przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Senat będzie głosował nad ustawą pod koniec trwającego do piątku posiedzenia. Według szacunkowych ocen, na które powołuje się rząd, w Polsce może dochodzić rocznie nawet do 2 tysięcy przypadków handlu dziećmi, przy około 3 tysiącach legalnych adopcji.

źródło:
Zobacz więcej