Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Karczewski: Naszym kandydatem w wyborach prezydenckich będzie Andrzej Duda

Wg Stanisława Karczewskiego największe szanse na wybór, na reelekcję ma Andrzej Duda (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Największe szanse na wygranie wyborów prezydenckich w 2020 r. ma Andrzej Duda; wiadomo, że to on będzie naszym kandydatem – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. – Myślę, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk chyba jednak w tych wyborach nie wystartuje – dodał.

Borowski: Mamy dwie potencjalne kandydatury KO na prezydenta

Pojawiają się dwie potencjalne kandydatury Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP; to Małgorzata Kidawa–Błońska i Donald Tusk – podkreślił senator...

zobacz więcej

Karczewski był pytany na konferencji prasowej o ewentualny start Tuska. Odparł, że nie wie, kto z opozycji wystartuje w wyborach prezydenckich. Jak dodał, czytając wywiad z Tuskiem – którego nie mógł obejrzeć – miał „ambiwalentne odczucia”.

– Po pierwszym czytaniu byłem przekonany, że to jest rozpoczęcie kampanii wyborczej. Przeczytałem jeszcze raz i wydaję mi się, że chyba jednak nie wystartuje. Ale myślę, że sam Donald Tusk przede wszystkim nie wie, czy wystartuje, wiec trudno oceniać jego szanse – powiedział Karczewski.

– Największe szanse na wybór ma Andrzej Duda, który wiadomo, że będzie naszym kandydatem. Platforma Obywatelska jak zwykle troszeczkę pozostaje w blokach, jeśli można użyć tego sportowego określenia. My mamy kandydata, nasi konkurenci nie mają, zastanawiają się – dodał marszałek Senatu.

Donald Tusk powiedział, że „aby powstrzymać rząd PiS w robieniu szkód, trzeba mieć siłę prezydenckiego weta”.

– Dlatego dla mnie rzeczą najważniejszą jest wybranie takiego kandydata w wyborach prezydenckich, który będzie miał największe szanse wygrać wybory prezydenckie, a nie że się zgłosi, że ma o sobie dobre mniemanie – dodał.

Na pytanie, czy zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich, Tusk odparł: – Jeśli pojawia się jednoznaczna wola, żeby wspólnie budować kandydaturę, która ma największe szanse na zwycięstwo, to nikt nie powinien się wahać

źródło:
Zobacz więcej