Już 70 dzieci zarażonych salmonellą w żłobku i szkole

Dom "Rodzina" Caritas przyznał się do odpowiedzialności i przeprosił (fot. Shutterstock/Jannarong)

70 dzieci uczęszczających do żłobków w Zabrzu i do szkoły w Świerklańcu chorych na Salmonellę. Liczba zarażonych dzieci może jeszcze wzrosnąć. Dom „Rodzina” Caritas, który dostarczał jedzenie do placówek, przyznał się do winy i przeprosił.

Czworo dzieci zatruło się salmonellą w żłobku. Bakterie w kapuście z koperkiem

U czworga dzieci z dwóch żłobków w Zabrzu wykryto zatrucia salmonellą z grupy D typu enteritidis – poinformowała zastępczyni dyrektora Powiatowej...

zobacz więcej

Powiatowe Stacje Sanitarno–Epidemiologiczne w Gliwicach i Bytomiu podały najnowsze dane dotyczące ilości zachorowań na salmonellę w żłobkach w Zabrzu i szkole w Świerklańcu.

Do tej pory bakterię wykryto u 44 dzieci w trzech żłobkach na terenie Zabrza: Misiowej Krainie, Miłosierdzia Bożego oraz Dzieciątka Jezus.

Objawy salmonellozy wystąpiły u 80 dzieci ze żłobków Misiowa Kraina i Bożego Miłosierdzia. Sanepid wciąż prowadzi badania w żłobku Dzieciątka Jezus. W pojedynczych przypadkach u dzieci nie wystąpiły żadne objawy, mimo to stały się one nosicielami bakterii.

W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Świerklańcu bakterię salmonelli wykryto u 26 osób. Objawy salmonellozy miało 61 uczniów, u jednego bakteria wystąpiła bezobjawowo.

– Wciąż prowadzimy prace, więc te liczby ulegają dynamicznym zmianom – wyjaśnia Hanna Nabrdalik, zastępcą dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Gliwicach.

Wirus z Ugandy u granic Polski. Naukowiec uważa, że to efekt ciepłych lat

Przenoszony przez komary wirus Zachodniego Nilu wykryto u mieszkańca Saksonii, niemieckiego landu graniczącego z Polską. Nowością jest fakt, że...

zobacz więcej

Jedzenie do żłobków w Zabrzu oraz szkoły w Świerklańcu dostarcza Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej. Sanepid stwierdził obecność bakterii w surówkach, które podawano dzieciom. Prawdopodobną przyczyną zakażenia były również naleśniki z serem.

14 października Dom „Rodzina” w Zabrzu wydał oświadczenie, w którym przyznał się do odpowiedzialności i przeprosił.

„Zapewniamy, że proces produkcji posiłków zostanie poddany jeszcze bardziej rygorystycznej kontroli, a zaistniała sytuacja ogromnie wpłynęła na świadomość personelu” – czytamy.

źródło:
Zobacz więcej