RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Areszt dla podejrzanych ws. handlu ludźmi

Policjanci z Poznania badali sprawę od kilku miesięcy (fot. Policja wlkp)

Dziewięć osób aresztowano w związku z zarzutami dotyczącymi handlu ludźmi – poinformował rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak. Zlikwidowana przez policję grupa przestępcza sprowadzała do pracy w agencjach towarzyskich kobiety z Ameryki Południowej.

Zatrzymano Polaków podejrzanych o handel ludźmi

Czworo Polaków, trzech mężczyzn i jedna kobieta w wieku 40-50 lat, zostało zatrzymanych w Szwecji związku z procederem handlu ludźmi – podała...

zobacz więcej

We wtorek zatrzymano 13 osób; według śledczych grupa przestępcza sprowadzała do Polski kobiety m.in. z Peru, tu zmuszała je do prostytucji. Zatrzymania w tej sprawie miały miejsce na terenie całego kraju; w Wielkopolsce, na Mazowszu, Dolnym Śląsku i w woj. łódzkim. Ujęto 13 osób w wieku od 21 do 57 lat.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, handlu ludźmi oraz czerpania korzyści z uprawiania nierządu przez inne osoby. Niektórym prokurator postawił też zarzut wymuszenia rozbójniczego. Do sądu skierowane zostały wnioski o tymczasowy areszt wobec 11 osób.

Rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak powiedział, że sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu dziewięciorga podejrzanych, wobec pozostałych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski informował w środę, że grupa działała w okresie od grudnia 2018 roku do września 2019 roku na terenie województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. W miejscowościach położonych na terenie tychże województw funkcjonowały agencje towarzyskie.

Więził siedem osób na farmie przez lata. Usłyszał zarzuty

58-letni mężczyzna, zatrzymany na farmie w Holandii, gdzie siedem osób przez dziewięć lat żyło w zamknięciu, stanie przed sądem oskarżony o...

zobacz więcej

Jak poinformował prok. Smętkowski, sprawcy wykorzystując położenie kobiet zmuszali je do uprawiania prostytucji, udostępniając lokal, zamieszczając ogłoszenia w internecie oraz zajmując się umawianiem ich z klientami.

– Co najmniej dwóch członków grupy działało także na terenie Ameryki Południowej. Wśród pokrzywdzonych są między innymi obywatelki Peru, które zostały zachęcone do przyjazdu do Polski pod pozorem pracy zarobkowej. Na miejscu okazało się, że zostały zmuszone do uprawiania prostytucji – podał.

Policjanci z Poznania badali sprawę od kilku miesięcy. Informacje, które do nich docierały wskazywały na to, że osoby wywodzące się z Warszawy i okolicznych miejscowości zajmują się prowadzeniem agencji towarzyskich.

W uzgodnieniu z prokuratorami prowadzącymi śledztwo zaplanowana została akcja zatrzymania podejrzanych i likwidacji agencji towarzyskich. W realizację sprawy zostali zaangażowani policjanci z różnych jednostek, w tym Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Biura Operacji Antyterrorystycznych, Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji oraz fundacja La Strada.

Prokuratura podała, że postępowanie w tej sprawie jest na wstępnym etapie, trwają czynności mające na celu ustalenie innych kobiet zmuszanych do prostytucji. Jak wynika z dotychczasowych dowodów ich liczba może być znacznie większa.

źródło:
Zobacz więcej