RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Sprzeczne interesy Rosji i Turcji w Syrii. Erdogan jedzie do Putina

Prezydent Rosji i Turcji (fot. Reuters/Sputnik)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan 22 października złoży jednodniową wizytę w Rosji. W Soczi spotka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem – poinformowała służba prasowa Erdogana.

Prezydent Turcji: Nigdy nie ogłosimy zawieszenia broni w Syrii

Turcja nigdy nie ogłosi zawieszenia broni w północno-wschodniej Syrii – oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z...

zobacz więcej

Agencje podkreślają, że Turcja i Rosja mają sprzeczne interesy w Syrii – Ankara wspiera grupy rebeliantów przeciwne reżimowi Baszara al-Assada, natomiast Moskwa wspomaga militarnie armię syryjską, która porozumiała się z siłami kurdyjskimi i zamierza stawić opór tureckiej ofensywie.

W środę wojska syryjskie, wspierane przez siły rosyjskie, weszły do kontrolowanych przez Kurdów miast Ajn al-Arab (kurd. Kobane) i Ar-Rakka, gdzie wcześniej stacjonowali żołnierze amerykańscy. Kurdowie liczą, że obecność tam sił syryjskich i rosyjskich powstrzyma zajęcie tych ośrodków przez nacierających Turków i ich sojuszników.

Wcześniej wizytę Erdogana w Rosji zapowiadał minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który mówił, że głównym tematem rozmów obu przywódców będzie sytuacja w północno-wschodniej Syrii.

Odnosząc się do syryjskiego konfliktu, powiedział, że Rosja będzie wspierać współpracę władz Syrii i Turcji w celu zapewnienia bezpieczeństwa na granicy syryjsko-tureckiej. Nalegał też na współpracę praktyczną armii obu państw na mocy układu z Adany z 1998 r.

Układ z Adany precyzował warunki, na jakich Turcja może prowadzić operacje sił bezpieczeństwa poza swoją granicą, na terytorium północnej Syrii. Porozumienie to zmusiło władze Syrii do zaprzestania udzielania schronienia Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznawanej przez Turcję za organizację terrorystyczną.

źródło:

Zobacz więcej