Polak zdobywcą muzycznego Oscara

Orliński po otrzymaniu nagrody (fot. PAP/EPA/FELIPE TRUEBA)

Jakub Józef Orliński, polski kontratenor został laureatem prestiżowej nagrody Gramophone Classical Music Awards 2019 w kategorii Young Artist – poinformował Instytut Adama Mickiewicza. Gala wręczenia nagród odbyła się w Londynie.

Literacki Nobel dla Olgi Tokarczuk

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę „za...

zobacz więcej

Gramophone Classical Music Awards są jednym z najważniejszych wyróżnień przyznawanych nagraniom muzyki klasycznej, a coroczna londyńska Gala to święto łączące artystów, wydawców oraz recenzentów i krytyków muzycznych.

Zwycięzcy wybierani są przez dziennikarzy magazynu „Gramophone” oraz szerokie grono przedstawicieli branży muzycznej – nadawców, sprzedawców oraz administratorów sztuki i muzyków.

28-letni Orliński w zeszłym roku zadebiutował w jednej z najważniejszych londyńskich sal koncertowych – Wigmore Hall. W tym roku, w grudniu zaplanowany jest tam kolejny koncert polskiego kontratenora.

„Orliński z łatwością jeździ po tym gęsto teksturowanym akompaniamencie. To atrakcyjny głos, który ma w sobie coś z Jaroussky'ego (nieobrobiona czystość, łatwe legato), ale z większym skupieniem i muskulaturą młodego Scholla, Zazzo lub Daviesa (...) ten głos ma wielka przyszłość – pisała o nim w miesięczniku „Gramophone” Alexandra Coghlan.

źródło:

Zobacz więcej