RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

USA przeprowadziły w tajemnicy cyberatak na Iran

Do ataku miało dojść pod koniec września (fot. Shutterstock/FrameStockFootages)

USA w tajemnicy przeprowadziły cyberatak na Iran – podała Agencja Reutera za źródłami. Według jej informacji operacja miała związek z atakiem na saudyjskie rafinerie, do którego doszło 14 września, a który Rijad i Waszyngton przypisują Teheranowi.

Iran nie wyklucza wojny. Na na Bliskim Wschodzie więcej sił USA

Iran nie wyklucza wojny, a Stany Zjednoczone zapowiadają wysłanie dodatkowych sił na Bliski Wschód. Na rynkach ropy robi się nerwowo – alarmują...

zobacz więcej

Pragnące zachować anonimowość źródła agencji przekazały, że atak miał miejsce pod koniec września i ukierunkowany była na zdolności Teheranu do rozpowszechniania propagandy. Według jednego z rozmówców Agencji Reutera wymierzony był w fizyczną infrastrukturę. Informator nie podał jednak szczegółów.

W ocenie agencji cyberoperacja USA świadczy o działaniach, jakie podejmuje administracja prezydenta Donalda Trumpa w odpowiedzi na incydenty postrzegane jako przejawy irańskiej agresji, jednakże bez angażowania się w szerszy, otwarty konflikt.

Agencja zauważa zarazem, że przeprowadzone przez Amerykanów uderzenie wydaje się mieć zdecydowanie węższy zakres niż inne podobne działania przeciwko Iranowi, które miały miejsce w tym roku.

Pentagon odmówił skomentowania doniesień o cyberataku na Iran, powołując się na względy bezpieczeństwa.

Odpowiedzialność za atak na saudyjskie rafinerie, do którego doszło 14 września, oprócz USA i Arabii Saudyjskiej publicznie przypisują Iranowi również Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Teheran zaprzecza tym oskarżeniom. Za atak odpowiedzialność publicznie wzięła jemeńska grupa rebeliantów Huti.

źródło:
Zobacz więcej