RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Bogdan Zdrojewski szefem PO? „To odpowiedzialny, poważny polityk”

Choć kadencja szefa Platformy Obywatelskiej kończy się w styczniu, to w szeregach opozycji coraz więcej mówi się o tym, kto mógłby go zastąpić. Czy Bogdan Zdrojewski byłby lepszym liderem PO od Grzegorza Schetyny? – To dobry, ciekawy polityk, odpowiedzialny, poważny. Niewykluczone, że mógłby być kimś istotnym dzisiaj w Koalicji Obywatelskiej i w Platformie – powiedział portalowi tvp.info poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski.

Kidawa-Błońska: Nie rozważałam startu na szefa PO, ale nie wykluczam tego

Nie rozważałam startu na szefa PO, ale nie wykluczam tego – powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata-Kidawa Błońska. Podkreśliła też, że...

zobacz więcej

Zdaniem parlamentarzysty PO-KO za porażkę odpowiedzialny jest sztab Koalicji Obywatelskiej. – Ważne jest, żebyśmy zastanowili się nad przyszłością i Grzegorz powinien zacząć uprawiać jakąś samorefleksję – mówił nam Mieszkowski.

Na sejmowych korytarzach słychać, że za projektem wymiany Schetyny na Zdrojewskiego stoją politycy skupieni wokół Donalda Tuska, Romana Giertycha i Jacka Protasiewicza. Mecenas byłego premiera nie trafił na listy wyborcze Koalicji Obywatelskiej, choć przez całą ostatnią kadencję bardzo pomagał opozycji.

Protasiewicz jest skonfliktowany ze Schetyną od dawna. W 2016 r. został wykluczony z PO. Choć w niedzielnych wyborach zdobył mandat posła z listy PSL, to marzy o powrocie do największej partii opozycyjnej. W przeszłości był typowany nawet na następcę Tuska, co skutecznie uniemożliwił mu Schetyna.

Czy zemsta na Schetynie z udziałem Giertycha jest możliwa? – Bardzo cenię Bogdana Zdrojewskiego, ale jakoś trudniej mi uznać powagę i siłę Romana Giertycha – mówił nam poseł Mieszkowski. Z nieoficjalnych informacji wynika, że istotną bronią w rękach byłego ministra edukacji może być senator Stanisław Gawłowski, który ma zarzuty korupcyjne.

Giertych jest pełnomocnikiem polityka, który będzie zasiadał dalej w izbie wyższej parlamentu. Głos Gawłowskiego może mieć kluczowe znaczenie w starciu o fotel marszałka Senatu. Gdyby to stanowisko objął świeżo upieczony senator Zdrojewski, to mógłby skuteczniej prowadzić walkę o fotel szefa PO.

Pitera: Jeśli Schetyna nie odejdzie, będzie rozłam

Jeśli Grzegorz Schetyna nie straci władzy w partii, zapewniam, że w klubie będzie rozłam – oświadczyła Julia Pitera. W opinii byłej europosłanki...

zobacz więcej

– Walki buldogów pod dywanem. Zero interesowania się Polską i problemami Polaków. Czy są to jakieś rozliczenia na linii Donald Tusk - Grzegorz Schetyna? Być może tak. Ci politycy przecież nie darzą się sympatią. Donald Tusk lubi się wyręczać. Być może Bogdan Zdrojewski jest przedłużeniem jego ręki – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Schetyna skonstruował jednak listy wyborcze w taki sposób, aby w nowym klubie parlamentarnym PO-KO zasiadało jak najwięcej jego zwolenników. Wysyłał ich też do debat telewizyjnych, jak np. Izabelę Leszczynę. Teraz posłanka broni szefa jak niepodległości.

– Myślę, że ponad 60 tys. głosów Grzegorza Schetyny to nie jest zły wynik. Biorąc pod uwagę liczbę głosujących, Jarosław Kaczyński zrobił gorszy – mówiła nam Leszczyna. Na przypomnienie, że Schetyna przegrał we Wrocławiu z szeregową posłanką PiS, posłanka PO odpowiedziała: – Jarosław Kaczyński przegrał na łeb, na szyję z Małgorzatą Kidawą-Błońską.

Kto na chwilę obecną miałby największe szanse na zastąpienie Schetyny? – Istotna jest deklaracja marszałek Kidawy-Błońskiej, że ona jest gotowa rozważyć ewentualny start, natomiast pozostałe dyskusje mają charakter pewnych spekulacji czy balonów próbnych, które są puszczane do opinii publicznej – powiedział nam senator PiS Jan Maria Jackowski.

Parlamentarzysta podejrzewa, że zdobytej w partii władzy Schetyna tak łatwo nie odda.

– Grzegorz Schetyna jest twardym zawodnikiem, będzie bronił swoich pozycji i przeczeka te trudne dla siebie chwile rozliczeń za kampanię wyborczą. W przyszłości zgodnie ze swoim zwyczajem będzie próbował odegrać się na tych, którzy w jakikolwiek sposób okazują niezadowolenie z jego przywództwa – stwierdził senator PiS.

źródło:
Zobacz więcej