RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Policja rozbiła grupę handlującą ludźmi. Sprowadzali kobiety z Ameryki Południowej

Wśród pokrzywdzonych są między innymi obywatelki Peru, które zostały zachęcone do przyjazdu do Polski pod pozorem pracy zarobkowej (fot. wielkopolska.policja.gov.pl)

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zlikwidowali zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem ludźmi. Jej członkowie sprowadzali młode kobiety z Ameryki Południowej i zmuszali je do uprawiania prostytucji.

Zatrzymano Polaków podejrzanych o handel ludźmi

Czworo Polaków, trzech mężczyzn i jedna kobieta w wieku 40-50 lat, zostało zatrzymanych w Szwecji związku z procederem handlu ludźmi – podała...

zobacz więcej

Postępowanie w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Na polecenie prokuratora funkcjonariusze KWP w Poznaniu 15 października zatrzymali 13 osób działających w ramach grupy. Przestępcy zmuszali do nierządu w agencjach towarzyskich, sprowadzali ofiary z Ameryki Południowej.

Zatrzymania te były wynikiem prowadzonego od trzech miesięcy śledztwa. W jego toku ustalono, że w skład grupy wchodziło siedmiu mężczyzn i sześć kobiet w wieku od 21 do 57 lat. Działali od grudnia 2018 r. do września 2019 r. na terenie województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego.

W Lesznie, Warszawie, Ostrowi Mazowieckiej i Białymstoku funkcjonowały prowadzone przez nich agencje towarzyskie. Co najmniej dwóch członków grupy działało także na terenie Ameryki Południowej.

Sprawcy, wykorzystując przymusowe położenie kobiet, zmuszali je do uprawiania prostytucji, udostępniając lokal, zamieszczając ogłoszenia w internecie oraz zajmując się umawianiem ich z klientami.

Wśród pokrzywdzonych są m. in. obywatelki Peru, które zostały zachęcone do przyjazdu do Polski pod pozorem pracy zarobkowej. Na miejscu okazało się, że mają pracować jako prostytutki; zostały do tego zmuszone.

Stworzyli największą siatkę niewolniczą na Wyspach. Sąd skazał ośmiu Polaków

W Wielkiej Brytanii zapadły dziś wyroki w sprawie gangu, który zorganizował system pracy niewolniczej. Jest to największa tego typu sprawa spośród...

zobacz więcej

Postępowanie jest na wstępnym etapie, trwają czynności mające na celu ustalenie innych kobiet zmuszanych do prostytucji. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, ich liczba może być znacznie większa.

Zatrzymanym osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel ludźmi, zmuszanie do uprawiania prostytucji i czerpanie korzyści materialnych z tego procederu oraz usiłowanie zmuszenia jednego z potencjalnych klientów do określonego zachowania się. Za zarzucane przestępstwa grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania w stosunku do 11 podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

źródło:
Zobacz więcej