CBA: Zakończyliśmy kontrolę oświadczeń majątkowych szefa NIK

CBA zakończyło trwającą od 16 kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Jak wyjaśnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, prezes NIK ma siedem dni na zgłoszenie swoich uwag do zastrzeżeń CBA. Do chwili zakończenia czynności Biuro nie informuje o wynikach postępowania.

Jak wyjaśnił Brodowski, postępowanie obejmowało oświadczenia majątkowe złożone w latach 2015-19. Prowadzone są czynności pokontrolne określone w art. 45 ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, w ramach których m. in. kontrolowany może złożyć zastrzeżenia do protokołu kontrolnego.

– Protokół kontrolny zawiera zastrzeżenia CBA, których nie udało się wyjaśnić w toku kontroli oświadczeń majątkowych. Zgodnie z ustawą o CBA Marian Banaś ma siedem dni na to, by wnieść uwagi do zastrzeżeń, które Biuro sformułowało – wyjaśnił Żaryn.

Już podczas trwającej kontroli CBA, pod koniec września Banaś wystąpił do marszałka Sejmu o bezpłatny urlop do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych.

Krótko przedtem w programie „Superwizjer” TVN24 podano, że Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w krakowskiej dzielnicy Podgórze, w której mieści się niewielki pensjonat oferujący gościom pokoje na godziny oraz że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych przynosi rocznie 65,7 tys. zł dochodu.

W reakcji na ten materiał Banaś złożył też pozew cywilny przeciwko TVN SA i reporterowi Bertoldowi Kittelowi. Domaga się przeprosin, sprostowania i zapłaty nawiązki na cel społeczny.

źródło:
Zobacz więcej