Zbiórka krwi dla rannych saperów z Gliwic

Akcja odbędzie się przy płockiej Wojskowej Komendzie Uzupełnień (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

W ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległą mamy we krwi” w Płocku odbędzie się w piątek zbiórka krwi dla rannych żołnierzy 29 Patrolu Rozminowania z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic, którzy na początku października zostali ranni w eksplozji niewybuchów.

Dwaj saperzy zginęli, czterej są ranni

zobacz więcej

Akcję organizują Klub Honorowych Dawców Krwi Legion Oddział Płock i 64 Batalion Lekkiej Piechoty Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego. Zbiórka krwi będzie prowadzona w mobilnym punkcie przy Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Płocku.

W kompleksie leśnym między Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską (Śląskie) 8 października doszło do eksplozji znalezionych tam niewybuchów – prawdopodobnie były to pociski artyleryjskie z II wojny światowej. Wskutek eksplozji na miejscu zginęło dwóch żołnierzy 29 Patrolu Rozminowania 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic, a czterech innych trafiło do szpitali.

Dwaj żołnierze w ciężkim stanie są leczeni w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, a jeden w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

CBA apeluje o krew 0 Rh+ dla swojej funkcjonariuszki

Centralne Biuro Antykorupcyjne apeluje o oddawanie krwi 0 Rh+ dla swojej funkcjonariuszki. Kobieta jest w szpitalu w Warszawie, ale krew na jej...

zobacz więcej

Koordynator lokalnego Klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion” Karol Krajewski poinformował, że akcja, której towarzyszyć będzie m.in. hasło „Dla saperów z Gliwic – by inni mogli żyć”, ma jednocześnie charakter symboliczny, gdyż oddana krew trafi do różnych osób jej potrzebujących.

– W czasie naszej akcji będzie można oddać krew dowolnej grupy, wskazując konkretny szpital – przyznał Krajewski.
Zaznaczył, że informacja o oddanej krwi jest automatycznie z centrum krwiodawstwa przekazywana do wskazanego szpitala.

W 2018 r. płocki Klub Honorowych Dawców Krwi Legion zorganizował w tamtejszym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa akcję „100 litrów krwi na 100 lat niepodległości”.

źródło:
Zobacz więcej