RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kim Dzong Un na białym koniu. „To sygnał do wielkiej operacji”

Biały koń zajmuje ważne miejsce w propagandzie dynastii Kimów (fot. REUTERS/KCNA)

Północnokoreańska agencja informacyjna KCNA opublikowała zdjęcia Kim Dzong Una przemierzającego na białym koniu zbocza świętej góry Pektu. Do fotografii dodano obszerne opisy podkreślające wagę tego wydarzenia. Jak piszą państwowe media koreańskie, jest to sygnał, że „przywódca planuje wielką operację”.

Korea Północna chwali się wystrzeleniem rakiety z łodzi podwodnej

Korea Północna przeprowadziła udany test nowego typu rakiety balistycznej wystrzelonej z okrętu podwodnego – poinformowała oficjalna...

zobacz więcej

Góra Pektu położona w paśmie Gór Wschodniomandżurskich zajmuje ważne miejsce w propagandzie dynastii Kimów. To tutaj miał się urodzić w 1941 r. ojciec obecnego dyktatora Korei Północnej, Kim Dzong Il.

Równie ważna jest symbolika białego konia. Zgodnie z oficjalnym północnokoreańskim przekazem „Wieczny Prezydent” Kim Ir Sen jechał na białym koniu do walki z Japończykami.

Zdjęciami Kim Dzong Una przemierzającego górskie zbocza zilustrowano w państwowych mediach informację o tym, że przywódca przezwycięży amerykańskie sankcje.

„Jego konny przejazd na górze Pektu jest wielkim wydarzeniem o doniosłym znaczeniu w historii rewolucji koreańskiej” – donosi agencja KCNA.

Północnokoreańska agencja wspomina również o świadkach „wielkich chwil przemyśleń wodza”. „(…) wszyscy towarzyszący mu urzędnicy, przepełnieni emocjami i radością, byli przekonani, że wkrótce odbędzie się wielka operacja, by ponownie zadziwić świat i zrobić kolejny krok w rewolucji koreańskiej” – napisano w komunikacie prasowym KCNA.

Amerykańskie media: Brat Kim Dzong Una był informatorem CIA

Kim Dzong Nam, przyrodni brat przywódcy komunistycznej Korei Północnej Kim Dzong Una, był informatorem amerykańskiej Centralnej Agencji...

zobacz więcej

Nie jest jasne, co miałaby obejmować wspomniana operacja. Wiadomo natomiast, że przywódca Korei Północnej często odbywał wycieczki na Pektu przed dokonaniem ważnych decyzji politycznych.

Zdaniem ekspertów zdjęcia Kim Dzong Una na górskim szczycie mają symbolizować opór jego reżimu wobec sankcji międzynarodowych oraz nacisków zagranicznych przeciwko północnokoreańskim programom nuklearnym i produkcji rakiet balistycznych.

–Jest to jego oświadczenie, symbol buntu – powiedział Joshua Pollack, ekspert ds. Korei Północnej z Middlebury Institute of International Studies w Kalifornii.

W jego ocenie Kim Dzong Un przestał już dążyć do złagodzenia sankcji. – Nic nie jest tutaj jawne, ale widać, że zaczęło się już wyznaczanie kierunku polityki na 2020 r. – dodał.

– Zdjęcia na białym koniu wydają się być zaprojektowane w celu wywołania maksymalnego efektu propagandowego, który, jak sądzę, będzie kreowany przez media w najbliższych dniach – oceniła Rachel Minyoung Lee, analityk z NK News, witryny monitorującej informacje z Korei Północnej.

źródło:
Zobacz więcej