41 lat temu Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest

Wanda Rutkiewicz podarowała Janowi Pawłowi II kamień z Mount Everestu. (fot. arch. PAP/Tomasz Prażmowski)

16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Było to pierwsze polskie wejście na najwyższy szczyt świata. Polska himalaistka była też pierwszą Europejką oraz trzecią kobietą na świecie na wierzchołku najwyższej góry.

41. rocznica wybrania kard. Karola Wojtyły na papieża

41 lat temu, 16 października 1978 roku, kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. O godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św....

zobacz więcej

Polka stanęła na szczycie o godzinie 13.45, po 6 godzinach i 15 minutach wspinaczki z obozu IV położonego na Przełęczy Południowej. Po powrocie do kraju mówiła, że ostatnie 50 metrów pokonała bez tlenu z powodu zalodzenia maski tlenowej.

– Wanda organizacyjnie i kondycyjnie zawsze była krok przed naszym środowiskiem – wspominała swoją koleżankę, słynna himalaistka Anna Czerwińska.

– Gdy w Polsce nikomu nie śniło się o wyprawie na Everest, ona potrafiła zorganizować sobie taki wyjazd, zakręcić się w każdym środowisku, od przysłowiowego biskupa do sekretarza KC, i zawsze wywalczyć to, na czym jej zależało. Upór i siła woli były u niej dominujące. Dostałam od niej kartkę po zdobyciu najwyższej góry świata. Mam ją do dziś. Treść była krótka, pamiętam zdanie: „Jestem w szczęśliwym odwrocie”.

41 lat temu, dokładnie w tym samym dniu, co Rutkiewicz weszła na najwyższą górę świata, konklawe w Rzymie wybrało Karola Wojtyłę na papieża. Rok później, w czasie spotkania z Wandą Rutkiewicz, Jan Paweł II powiedział: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko”. Ojciec Święty otrzymał wtedy od himalaistki kamień z wierzchołka Mount Everestu.

źródło:
Zobacz więcej