Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Śmierć saperów w Kuźni Raciborskiej. Są wyniki sekcji zwłok

W śledztwie przesłuchano już kilkunastu świadków (fot. PAP/Hanna Bardo)

Rozległe obrażenia wielonarządowe były przyczyną śmierci dwóch saperów, którzy zginęli 8 października w wybuchu w lesie w Kuźni Raciborskiej – wykazały sekcje zwłok. W śledztwie przesłuchano już kilkunastu świadków, w tym jednego z rannych.

Wybuch bomby w Kuźni Raciborskiej. Są ofiary wśród saperów

Dwóch saperów zginęło, dwóch zostało ciężko rannych, a dwóch doznało lżejszych obrażeń wskutek eksplozji niewybuchu w kompleksie leśnym w pobliżu...

zobacz więcej

Miejsce wybuchu wciąż jest zamknięte – pracuje tam prokuratura i wojskowi. Ich działania miały zakończyć się w środę, ale potrwają dłużej.

8 października w kompleksie leśnym między Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską (Śląskie) doszło do eksplozji. Żołnierze 29. patrolu rozminowania 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic mieli unieszkodliwić niewybuchy znalezione trzy dni wcześniej i zabezpieczone do przyjazdu saperów. Prawdopodobnie były to pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej.

Wskutek eksplozji na miejscu zginęło dwóch żołnierzy. Czterech innych zostało przewiezionych do szpitali. Jeden z nich jeszcze we wtorek po opatrzeniu ran opuścił o własnych siłach szpital w Rybniku. Dwaj żołnierze w ciężkim stanie są leczeni w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, jeden w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Stan tych trzech rannych nie uległ zmianie.

– Postępowanie jest w toku; na miejscu zdarzenia wciąż trwają czynności z udziałem prokuratorów. Przesłuchano już kilkunastu świadków, w tym jednego z żołnierzy, którzy brali udział w czynnościach. Stan zdrowia pozostałych żołnierzy nie pozwolił na ich przesłuchanie – powiedział w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Poinformował też o wynikach zarządzonych sekcji zwłok zmarłych saperów. – Przyczyną ich śmierci były rozległe obrażenia wielonarządowe – przekazał.

Postępowanie prokuratury jest prowadzone w sprawie sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób, mającego postać eksplozji materiałów wybuchowych – niewybuchów amunicji artyleryjskiej i innych pochodzących z okresu II wojny światowej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch żołnierzy, zaś obrażeń ciała, w tym o cechach ciężkiego uszczerbku na zdrowiu doznało czterech innych.

Teren wokół miejsca wybuchu nadal jest zamknięty. Według wstępnego planu, wojskowi mieli pozostać tam do środy, ale prokuratorzy poinformowali, że potrzebują jeszcze czasu na dokończenie czynności. – Wojsko zostaje do czasu decyzji prokuratora. Nie wiemy, do kiedy – powiedział rzecznik dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych podpułkownik Marek Pawlak. Również prok. Łapczyński nie był w stanie sprecyzować terminu zakończenia prac na miejscu tragedii.

źródło:

Zobacz więcej