RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Blisko doba w samolocie. Wkrótce pierwszy lot z Nowego Yorku do Sydney

Problemem może okazać się tzw. jet lag (fot. James D. Morgan/Getty Images)
Problemem może okazać się tzw. jet lag (fot. James D. Morgan/Getty Images)

W najbliższy weekend odbędzie się pierwszy blisko 20-godzinny lot australijskich linii lotniczych Qantas Airways - podała agencja Bloomberga. W trakcie podróży naukowcy i lekarze będą sprawdzać wytrzymałość fizyczną i psychiczną pasażerów i załogi samolotu.

LOT-em do San Francisco od sierpnia przyszłego roku

PLL LOT od 5 sierpnia 2020 r. uruchomi bezpośrednie rejsy z Warszawy do San Francisco w Stanach Zjednoczonych – poinformowała spółka. Będzie to...

zobacz więcej

Samolot wystartuje w piątek z Nowego Jorku i wyląduje w Sydney w niedzielę rano – podał australijski przewoźnik. Maszyna z 50 osobami na pokładzie pokona dystans między Stanami Zjednoczonymi a Australią (16,2 tys. km) bez żadnego przystanku, co oznacza, że będzie to najdłuższy bezpośredni lot (19,5 godziny).

Jak wskazał Bloomberg, eksperyment pozwoli sprawdzić zachowania pasażerów podczas dalekich podróży powietrznych. Zarówno pasażerowie, jak i załoga będą poddawani badaniom lekarskim. Naukowcy i lekarze, którzy również znajdą się na pokładzie najnowszego dreamlinera produkowanego przez amerykański koncern Boeing, mają zamienić go w powietrzne laboratorium. Podczas lotu sprawdzana będzie praca mózgu pilotów pod kątem czujności. Jednocześnie monitorowana będzie aktywność kilkudziesięciu pasażerów, w tym ich sen i przyjmowanie posiłków.

Wprowadzenie do oferty 20-godzinnych lotów nie jest jeszcze przesądzone. Linie Qantas nadal nie podjęły decyzji ws. zakupu nowych samolotów (Airbusa lub Boeinga), które będą mogły obsługiwać takie połączenia bez konieczności międzylądowania.

Problemem może okazać się tzw. jet lag, który widoczny jest u pasażerów nawet przy lotach krótszych niż ten planowany na najbliższy weekend. Przekraczanie stref czasowych m.in. potęguje poczucie zmęczenia i przyczynia się do problemów ze snem po podróży. Ma zdaniem naukowców poważne konsekwencje dla zdrowia.

Qantas Airways musiałyby uzyskać zgodę australijskiego organu ds. kontroli lotnictwa cywilnego na pracę personelu pokładowego dłuższą niż 20 godzin oraz stworzyć nowe umowy z pilotami, którzy lataliby na tych trasach.

Decyzję o uruchomieniu regularnych lotów na trasie Nowy Jork-Sydney lub porzuceniu tego pomysłu przewoźnik ma podjąć do końca 2019 r. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przewiduje, że potencjalna baza klientów na tego rodzaju lot w 2037 r. ma osiągnąć poziom 8,2 mld pasażerów – podała agencja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej