RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Premier Portugalii zaprezentował skład nowego rządu

Premier Portugalii Antonio Costa (fot. PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES)

Premier Portugalii Antonio Costa przedstawił prezydentowi Marcelo Rebelo de Sousie skład nowego rządu. Gabinet oparty będzie o polityków rządzącej dotychczas Partii Socjalistycznej (PS), która wygrała niedawne wybory parlamentarne, choć nie osiągnęła większości mandatów.

Socjaliści wygrywają wybory. Nie będą mieli większości bezwzględnej

Będąca dotychczas u władzy w Portugalii Partia Socjalistyczna wygrała wybory parlamentarne, nie uzyskała jednak większości bezwzględnej. Tak wynika...

zobacz więcej

W wystąpieniu wygłoszonym we wtorek wieczorem Costa zauważył, że zdecydowana większość członków jego nowego rządu – 14 osób – to ministrowie zasiadający już w poprzednim, kierowanym przez niego, gabinecie.

W nowym znajdzie się 19 ministrów, czyli o dwóch więcej niż w poprzednim rządzie. Wśród nowych resortów znajdzie się ministerstwo modernizacji państwa i administracji publicznej oraz ministerstwo jedności terytorialnej.

Z deklaracji premiera wynika, że najpóźniej do 23 października nowy socjalistyczny gabinet będzie chciał w jednoizbowym parlamencie uzyskać wotum zaufania.

W trakcie rozpoczętych 9 października rozmów z Blokiem Lewicy (BE) Costa otrzymał zapewnienie od władz tego ugrupowania, że nowy socjalistyczny gabinet dostanie warunkowe poparcie podczas głosowania nad wotum zaufania. Władze BE nie gwarantują jednak, że w nowej kadencji 230-osobowego parlamentu będą stale popierać nowy rząd.

8 października Costa otrzymując od prezydenta Sousy misję utworzenia nowego gabinetu stwierdził, że umowa o poparciu dla nowego rządu przez inne partie niż PS będzie mogła powstać jedynie w formie „ustnego porozumienia”.

Drugi rząd Costy ponownie będzie gabinetem mniejszościowym socjalistów, którzy w wyborach zapewnili sobie 106 mandatów.

W głosowaniu 6 października centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD) wywalczyła 77 mandatów, Blok Lewicy (BE) – 19, komuniści (PCP) – 10, zaś chadecko-ludowy blok CDS-PP – 5. Do parlamentu weszła też partia Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN) z czterema deputowanymi, Zieloni – z dwoma, a także partie Chega, Livre oraz Inicjatywa Liberalna (IL), które będą mieć po jednym mandacie.

źródło:

Zobacz więcej