RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne szczątki odkryto na Westerplatte. „To jest święte miejsce”

Wiceszef MKiDN Jarosław Sellin (L) (fot. PAP/Jan Dzban)
Wiceszef MKiDN Jarosław Sellin (L) (fot. PAP/Jan Dzban)

To jest nowa informacja. Prawdopodobnie odkryliśmy już czwarte szczątki na terenie Westerplatte – oświadczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Jarosław Sellin przypomniał, że pięć dni temu odkryto „trzecie szczątki – najlepiej zachowane”.

Na Westerplatte odkryto szczątki polskiego żołnierza

Szczątki polskiego żołnierza odnaleziono podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku. Zachowała się czaszka i kości. To pierwsze od...

zobacz więcej

W programie „Koniec systemu” w Telewizji Republika Sellin przypomniał, że badania archeologiczne rozpoczęto na Westerplatte trzy lata temu. – Były bardzo intensywne – tylko, że były punktowe – wyjaśnił, dodając, że jak dotąd udało się wydobyć „ponad 50 tys. artefaktów, z których kilkanaście tysięcy, bardzo cennych, nadaje się do wystawy w muzeum”.

Sellin poinformował, że archeolodzy we wrześniu weszli na teren, „gdzie Niemcy pochowali tych żołnierzy broniących Westerplatte, którzy zginęli”. Wyjaśnił, że „pięć dni temu odkryto trzecie szczątki – najlepiej zachowane”. – Cały szkielet z ważnymi elementami umundurowania dobrze zachowanymi polskiego żołnierza – przypomniał. – To jest nowa informacja (...), że prawdopodobnie już odkryliśmy czwarte szczątki (na terenie prac prowadzonych na Westerplatte – przyp. red.) – podkreślił.

Wiceminister zwrócił uwagę, że „w retoryce władz miasta Gdańska od wielu lat używa się pojęcia rząd PiS-u, rząd PiS-owski – a nie rząd polski”. – Każde nasze działanie jest traktowane jako okazja do konfrontacji o charakterze politycznym, o charakterze partyjnym. Nawet w tak dobrej sprawie, która powinna wszystkich Polaków łączyć, jak Westerplatte, godne upamiętnienie tego miejsca – uznano, że to jest dobry pretekst do konfrontacji z nami – ocenił.

Przyznał, że po ostatnich odkryciach szczątków żołnierzy polskich na Westerplatte „czegoś mu brakuje”. – Brakuje mi wizyty na terenie Westerplatte władz miasta Gdańska z podziękowaniem dla archeologów, z zainteresowaniem się w ogóle tą sprawą, ze spojrzeniem na te szczątki, na te artefakty – wyjaśnił.

– Dla Polaków jest oczywiste, że to jest święte miejsce. Polacy pytani o skojarzenie geograficzne związane z II wojną światową, mamy takie badania, (...) na pierwszym miejscu wskazują Auschwitz-Birkenau. Wydaje mi się to zrozumiałe, największy mord w historii ludzkości na naszej ziemi. Na drugim miejscu jest Westerplatte. Na trzecim miejscu jest Warszawa z całą konspiracją cywilną, wojskową – podkreślił Sellin.

Na Westerplatte odkryto ludzkie szczątki. Prawdopodobnie polskiego żołnierza

Archeolodzy znaleźli na Westerplatte kolejne – trzecie już – ludzkie szczątki. Zdaniem badaczy najprawdopodobniej należą one do polskiego...

zobacz więcej

Siła symbolu

Wiceminister zwrócił uwagę, że „siła symbolu Westerplatte jest taka, że to jest w skojarzeniach Polaków na drugim miejscu”. – To jest absolutna świętość – to jest drugie najchętniej odwiedzane miejsce w Gdańsku przez wszystkich turystów” – zaznaczył. Przypomniał, że ma na tym miejscu powstać muzeum pola bitwy w formie plenerowej.

1 sierpnia br. prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę dotyczącą budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. W drugiej połowie września na terenie Westerplatte rozpoczęły się piąte już badania prowadzone przez zespół archeologów z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku w Gdańsku. W ostatnich dniach września archeolodzy poinformowali o znalezieniu szczątków dwóch osób. Wyjaśniali, że m.in. przedmioty znalezione w pobliżu szkieletów, a także widoczne na kościach ślady po obrażeniach wskazują, że z bardzo dużym prawdopodobieństwem są to szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Wojskową Składnicę Tranzytową.

10 października na konferencji prasowej zorganizowanej na terenie Westerplatte wiceminister kultury Jarosław Sellin poinformował o odkryciu 9 października szczątków kolejnej – trzeciej już – osoby. Także w tym wypadku przedmioty znalezione przy szkielecie wskazują, że natrafiono na szczątki polskiego żołnierza.

Kierujący badaniami archeologicznymi Filip Kuczma poinformował na konferencji, że – poza trzema szkieletami (jeden z nich był niekompletny) – znaleziono też około 260 złożonych chaotycznie w ziemi kości. Zarówno szkielety, jak i pozostałe znalezione ludzkie szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.

Prowadzone przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, które jest oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, prace na terenie Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Ich celem jest przebadanie możliwie największego obszaru dawnej składnicy wojskowej. Po przeprowadzeniu prac Muzeum chce utworzyć na tym terenie placówkę prezentującą historię miejsca i przebieg walk, jakie rozegrały się tu we wrześniu 1939 r.

źródło:

Zobacz więcej