„Jeśli Schetyna myśli, że będzie opozycji dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie”

Zdaniem Władysława Teofila Bartoszewskiego lider PO zachowuje się tak, jakby „chciał być jedynym liderem opozycji” (fot. PAP/Roman Zawistowski)

Jeśli lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zakłada, że będzie innym partiom opozycyjnym dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie – mówił programie w Polsat News Władysław Teofil Bartoszewski, który z uzyskał mandat poselski jako przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego. Bartoszewski zadeklarował, że senatorowie PSL nie przejdą do PiS.

Przyszły senator: Szkoda, że oddane głosy na PiS nie są jawne

„Coś Ty narobiła, Polsko? Naród, który 30 lat temu zrzucił kajdany i zburzył Mur Berliński, teraz sam sobie te kajdany nałożył i się upodlił” –...

zobacz więcej

– Myślę, że będą próby, mówiąc językiem kolokwialnie prostym, przekupstwa politycznego, dlatego że pan prezes doskonale zdaje sobie sprawę, że lepiej mieć komfortową sytuację, oferując na przykład jakiemuś senatorowi tekę ministerialną – mówił przyszły poseł PSL.

– Pewnie jakieś próby będą, zawsze jest taka pokusa w polityce; mogę tylko powiedzieć, że tych trzech senatorów PSL tego nie zrobi; za resztę nie odpowiadam – dodał.

Bartoszewski pytany o słowa Schetyny, że to Bogdan Borusewicz powinien być marszałkiem Senatu, odpowiedział, że lider PO od dłuższego czasu zachowuje się tak, jakby „chciał być jedynym liderem opozycji”.

– Jeżeli pan Grzegorz Schetyna zakłada, że on będzie dyktował warunki w Senacie innym partiom opozycji, to wydaje mi się, że jest w błędzie, bo on nie ma tych szabel; w związku z tym powinien przynajmniej zachować pozory i konsultować się z innymi partiami – ocenił.

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO – 134, SLD – 49, PSL – 30, a Konfederacja – 11.

W Senacie natomiast dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. To porozumienie, które zawarły: Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL–Koalicja Polska. W ramach paktu w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

źródło:
Zobacz więcej