RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukraina: 12 lat więzienia dla rosyjskiego szpiega

Kontakt z FSB nawiązał w 2014 roku, podczas pobytu na zaanektowanym przez Rosję Krymie (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency/Getty Images)

Wyrok 12 lat więzienia usłyszał obywatel ukraiński, który w latach 2014-19 szpiegował dla rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa – poinformowała prokuratura wojskowa centralnego regionu Ukrainy.

„Supertajny” oddział GRU. Fakty i mity

„New York Times” wywołał prawdziwą burzę, publikując artykuł o tajnej jednostce rosyjskiego wywiadu wojskowego, której celem jest destabilizacja...

zobacz więcej

Wyrok zapadł w Krzemieńczuku w środkowej części kraju. Skazany to 57-letni mężczyzna, mieszkaniec tego miasta. Kontakt z FSB nawiązał w lipcu 2014 r. podczas pobytu na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

„Wypełniał on zadania obcej służby specjalnej (...) wymierzone w suwerenność, integralność terytorialną i obronność Ukrainy” – ogłoszono w komunikacie.

Według prokuratury wojskowej mężczyzna przekazywał FSB informacje o społeczno-politycznej i gospodarczej sytuacji w swoim regionie i w całości na Ukrainie. Przekazywał także informacje o osobach zarejestrowanych w wojskowych komendach uzupełnień.

Oskarżony przyznał się do winy. „57-letni szpieg został skazany na 12 lat pozbawienia wolności” – przekazała prokuratura.

źródło:

Zobacz więcej