Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Dzicy zapylacze mają swój hotel

Dzikie pszczoły z Płocka mają swój hotel. (fot. Shutterstock/Mr. Background)

Hotel dla dzikich zapylaczy, w którym znajdą schronienie np. pszczoły murarki, biedronki czy trzmiele, otwarto w Płocku. Obiekt, wraz ze strefą roślin, kosztował ok. 10 tys. zł.

Owady mogą wyginąć w ciągu najbliższego stulecia. „Nadejdzie katastrofa”

Owadzi ekosystem jest coraz bardziej zagrożony. W ciągu najbliższych kilku dekad z powierzchni Ziemi zniknąć może nawet 40 proc. wszystkich owadów,...

zobacz więcej

Hotel powstał jako projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Jest zbudowany w kształcie niewielkich boksów, przesłoniętych siatką.

Wśród wydrążonych drewnianych otoczaków, gałązek i szyszek owady zapylające będą mogły spędzić najbliższą zimę. Potem będą mogły zagnieździć się na stałe.

Hotel powstał w brzozowym lasku parku jednego z osiedli mieszkaniowych na peryferiach Płocka.

– W tym projekcie ważna jest zarówno dbałość o środowisko, jak i edukacja – powiedział o hotelu dla dzikich zapylaczy na konferencji prasowej prezydent miasta Andrzej Nowakowski.


Jak podkreślił, „jeżeli pomysł na tego typu ostoję dla owadów zapylających się sprawdzi, niewykluczone, że podobne obiekty powstaną także w innych dzielnicach Płocka”.

Blisko milion pszczół w pasiece przy zakładzie głównym PKN Orlen

Prawie milion pszczół zamieszkało w 16 ulach pasieki, która od 2017 r. znajduje się na granicy zakładu głównego PKN Orlen i Mazowieckiego Ośrodka...

zobacz więcej

Hotel dla dzikich zapylaczy wybudowali pracownicy płockiego Zakładu Usług Miejskich „Muniserwis” i uczniowie tamtejszego Zespołu Szkół Technicznych. Wokół obiektu stworzono strefę roślin nektarodajnych.

– Mamy nadzieję, że miejsce to zasiedlą biedronki, trzmiele czy pszczoły murarki. Każda z przegród tego domku jest dedykowana innym owadom. Tutaj będą one mogły przezimować – powiedziała dyrektor wydziału kształtowania środowiska płockiego Urzędu Miasta, Maja Syska-Żelechowska.

Urzędniczka zwróciła uwagę, że obecność niezwykle pożytecznych owadów zapylających w naszym najbliższym otoczeniu świadczy o tym, iż żyjemy w czystym, ekologicznym środowisku. Zaznaczyła, iż hotel dla dzikich zapylaczy ma być też zachętą dla mieszkańców Płocka do realizacji podobnych projektów, np. w swoich przydomowych ogródkach.

źródło:

Zobacz więcej