RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prezydent Tarnowa zawiesił członkostwo w PO. „Wiązałabym to bezpośrednio z wynikiem wyborczym”

Po przegranych przez PO wyborach Ciepiela stwierdził, że chce być apolitycznym samorządowcem (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zawiesił członkostwo w Platformie Obywatelskiej. Choć o decyzji poinformowano kilkanaście godzin po ogłoszeniu wyniku wyborów, rzecznik ratusza zapewnia, że nie istnieje żaden związek między tymi zdarzeniami, a prezydent chce po prostu być apolityczny jako samorządowiec. – Wiązałabym to bezpośrednio z wynikiem wyborczym – komentuje decyzję Ciepieli Anna Pieczarka, poseł elekt Zjednoczonej Prawicy z okręgu tarnowskiego.

Politolog: Schetyna przegrywa wszystkie wybory, które może przegrać

– Powstaje pytanie o wiarygodność Grzegorza Schetyny, który jest liderem partii, która przegrywa wszystkie wybory, jakie może przegrać – ocenił w...

zobacz więcej

Decyzję prezydenta Tarnowa potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info potwierdził rzecznik tamtejszego ratusza Ireneusz Kutrzuba.

– Pan prezydent zawiesił członkostwo w PO do końca swojej kadencji. Ale nie łączyłbym tej decyzji w żaden sposób z wyborami. Prezydent nie brał udziału w kampanii wyborczej, wcześniej odrzucił wszelkie propozycje kandydowania, jakie otrzymywał. Przyczyna była zawsze ta sama: pan Roman Ciepiela chce się skupić wyłącznie na sprawach miasta i jego mieszkańców – powiedział Kutrzuba.

Odnosząc się do doniesień lokalnych mediów o tym, że prezydent miał nakłaniać do takiego samego kroku pracowników ratusza, rzecznik wyjaśnił, że „było to tylko przypomnienie rzeczy oczywistej: że pracownicy urzędu powinni swoje sympatie, antypatie i przynależności polityczne zostawiać przed tegoż urzędu progiem”.

– W urzędzie jesteśmy urzędnikami, profesjonalistami, a nie członkami czy działaczami jakiejkolwiek partii – podkreślił Kutrzuba.

– Wydaje mi się, że troszeczkę za późno na takie refleksje pana prezydenta. A nawet zdecydowanie za późno, biorąc pod uwagę fakt, że postać Romana Ciepieli zawsze będzie się w Tarnowie kojarzyć z Platformą Obywatelską. Skojarzenie z wynikiem wyborczym natychmiast się nasuwa – skomentowała tę sprawę Anna Pieczarka, poseł elekt Zjednoczonej Prawicy z okręgu tarnowskiego.

Jak przypomniała w rozmowie z naszym portalem Pieczarka, mieszkańcy Tarnowa zdecydowanie poparli w niedzielnych wyborach Prawo i Sprawiedliwość, które uzyskało blisko 45 proc. głosów. Najwięcej głosów w okręgu otrzymała właśnie nasza rozmówczyni. Sporo wyborców poparło także PSL.

– Taki rozkład głosów weryfikuje działalność pana prezydenta na niekorzyść. Roman Ciepiela to człowiek od zawsze związany z PO, zawsze startował z tej partii, jako przedstawiciel Platformy dwukrotnie został prezydentem – wskazała.

– Prezydent Tarnowa zawsze utożsamiał się ze swoją partią i uczestniczył w jej działaniach. Tak było choćby podczas niedawnego strajku nauczycieli, kiedy jednoznacznie określił się nie po stronie wszystkich przedstawicieli tego zawodu i nie po stronie wszystkich obywateli Tarnowa, którzy jak wiadomo są zwolennikami nie tylko PO – oceniła Anna Pieczarka.

źródło:
Zobacz więcej