RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Borys Budka o „dymisji prezesa NIK”: Proszę dzwonić do Sławka Nitrasa

Poseł PO Sławomir Nitras twierdził, że z „wiarygodnego źródła” dowiedział się o dymisji szefa NIK. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówi o „fake newsie”. (fot. arch.PAP/Piotr Nowak)

– Prezes NIK Marian Banaś złożył rezygnację na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek – poinformowali posłowie PO Sławomir Nitras i Borys Budka. Na konferencji prasowej zapewniali, że ich informacja pochodzi z wiarygodnego źródła. Marszałek szybko zdementowała informację. Skąd opozycja dowiedziała się o dymisji, której nie było? – Z pytaniem proszę dzwonić do Sławka Nitrasa – powiedział portalowi tvp.info poseł Budka.

Prezes NIK złożył pozew przeciwko TVN i autorowi materiału „Superwizjera”

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył pozew cywilny o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVN SA i reporterowi Bertoldowi Kittelowi w...

zobacz więcej

Poseł Nitras nie odbierał jednak od nas telefonu, nie odpowiedział też na SMS-a. Czy Sławomir Nitras zdradził klubowemu koledze, z jakiego „wiarygodnego źródła” pozyskał informację?

– Nie. Powiedział, że taką informację dostał i natychmiast poszliśmy zadać pytanie pani marszałek Witek, czy jest ona prawdziwa. Sławomir Nitras zadał to pytanie z mównicy sejmowej. Pani marszałek powiedziała, że nie trafiła do niej ta informacja. Nie widziała żadnej dymisji. Ja to natychmiast napisałem na Twitterze. Podałem, że Nitras zapytał, pani marszałek zdementowała tę informację – stwierdził Budka.

Po co więc konferencja prasowa, na której politycy PO mówili o dymisji Banasia? Obaj sugerowali, że jego następcę zaakceptuje jeszcze Senat kończącej się kadencji, w którym PiS ma większość.

– Konferencję zorganizowaliśmy, żeby zadać pytanie pani marszałek, bo dostaliśmy informację. Natychmiast poszliśmy zapytać. Nie wiedzieliśmy, czy pani marszałek wpuści Sławomira Nitrasa na mównicę. Wpuściła, zadał pytanie, ona odpowiedziała – mówił nam Budka.

Konferencja odbyła się przed wymianą zdań na sali plenarnej. – Na konferencji Sławomir Nitras zapowiedział, że biegiem idzie na salę sejmową, żeby zadać to pytanie pani marszałek, bo taką informację otrzymał – powiedział Budka.

Dwa tygodnie temu Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś złożył pozew cywilny o ochronę dóbr osobistych przeciwko TVN SA i reporterowi Bertoldowi Kittelowi w związku z materiałem „Superwizjera”. Zarzucano mu w nim sfałszowanie oświadczenia majątkowego. Banaś domaga się przeprosin, sprostowania i zapłaty stosownej kwoty na cel społeczny.

źródło:
Zobacz więcej