Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prawie co czwarty Polak po 60. roku życia to wdowa lub wdowiec

Wśród seniorów nasila się zjawisko singularyzacji – życia w pojedynkę (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Wśród seniorów nasila się zjawisko singularyzacji, czyli życia w pojedynkę. Najczęściej jego przyczyną jest śmierć małżonka. Prawie co czwarty Polak po 60. roku życia to wdowa lub wdowiec - wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Rodzina najważniejsza, wolność słowa – dużo mniej

Rodzina pozostaje dla Polaków wartością najważniejszą – wynika najnowszego raportu Centrum badania Opinii Społecznej (CBOS). Aż 80 proc....

zobacz więcej

Z badania CBOS wynika, że obecnie co piąty (22 proc.) Polak po 60. roku życia mieszka samotnie, a ponad połowa (54 proc.) seniorów – z jedną osobą. Najprawdopodobniej jest to małżonek lub dorosłe dziecko.

Więcej niż z jedną osobą dzieli dach prawie jedna czwarta (24 proc.) seniorów. Jednak, jak pokazują ostatnie trzy lata, coraz więcej osób starszych skazanych jest na życie w pojedynkę, a mniej – na dzielenie domu z wieloma osobami.

Przyczyną zjawiska tzw. singularyzacji jest śmierć małżonka. Prawie co czwarty (24 proc.) Polak po 60. roku życia to wdowiec lub wdowa. A w przypadku grupy wiekowej powyżej 75 lat współmałżonka straciła niemalże połowa badanych (47 proc.).

Jeśli chodzi o aktywność zawodową seniorów, to według badania zdecydowana większość (85 proc.) Polaków po 60. roku życia jest nieaktywna zawodowo; tylko 12 proc. nadal pracuje w pełnym wymiarze godzin.

Nie pobiera ani renty ani emerytury prawie co trzeci (31 proc.) badany w wieku 60-64 lat. Najprawdopodobniej dlatego, że co czwarty senior w tym przedziale wiekowym pracuje w pełnym wymiarze czasu.

CBOS: Ponad połowa gospodarstw domowych ma oszczędności

Ponad połowa gospodarstw domowych (55 proc.) ma oszczędności – wynika z opublikowanego w piątek badania CBOS dotyczącego długów i oszczędności...

zobacz więcej

Głównym świadczeniem pobieranym przez seniorów jest emerytura. Otrzymuje ją ogółem 77 proc. Polaków powyżej 60 lat. Rentę z tytuły niezdolności do pracy pobiera 5 proc. badanych, a 4 proc. ma przyznaną rentę rodzinną. Biorąc pod uwagę to, że 85 proc. polskich seniorów nie pracuje, emerytura jest prawdopodobnie ich głównym źródłem utrzymania.

Badanie pokazało także, że niemalże 30 proc. osób powyżej 60 lat ma dochód miesięczny przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym od 1,3 tys. do 1799 zł, a 24 proc. z tej grupy wiekowej od 900 do 1299 zł. Osoby w wieku 60-64 lat relatywnie częściej niż pozostali seniorzy osiągają dochody per capita do 899 zł, a w wieku 65-74 lat - powyżej 75 lat (po 32 proc.) dochody w wysokości 1300-1799 zł.

Blisko połowa badanych polskich seniorów (49 proc.) uważa, że ich warunki bytowe są dobre. To znaczący wzrost seniorów zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej w ciągu ostatnich trzech lat.

Jeszcze w 2016 r. największy odsetek (49 proc.) osób starszych oceniał swoje warunki materialne jako średnie, a obecnie tak je ocenia 43 proc. badanych. Z kolei coraz mniej seniorów ocenia swoją sytuację jako złą (spadek do 8 proc. z 13 proc.).

Firmy dostrzegły seniorów. Są coraz ważniejsi dla rynku

Gdyby nie problemy demograficzne, to przedsiębiorstwa nie zwróciłyby uwagi na korzyści z produktów i usług skierowanych do najstarszych. Firmy to...

zobacz więcej

Ciekawą kwestią może być to, jak liczba osób, z którymi mieszka polski senior, wiąże się z jego oceną warunków materialnych. Najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji bytowej są ludzie po sześćdziesiątce, którzy mieszkają z jedną osobą (54 proc.).

Połowa (50 proc.) Polaków w tym wieku, mieszkająca pod jednym dachem z dwoma osobami lub większą ich liczbą, także pozytywnie ocenia swoje warunki bytowe. Blisko połowa (48 proc.) seniorów, którzy mieszkają w pojedynkę, uważa, że ich sytuacja materialna jest średnia, a 16 proc. w tej grupie ocenia ją negatywnie.

CBOS podkreślił, że starzenie się społeczeństwa stanowi jedno z głównych wyzwań współczesnego świata. Nie tylko bardzo widocznie wpływa na kwestie społeczne, demograficzne i gospodarcze, ale także wymusza potrzebę refleksji i przeanalizowania tematu starości oraz funkcjonowania seniorów.

Polska pod tym względem przoduje w UE. Osoby powyżej 60 lat w 2017 r. według Głównego Urzędu Statystycznego stanowiły 24,2 proc. całej populacji i ich liczba stale wzrasta.

źródło:

Zobacz więcej