Raport

Epidemia koronawirusa

Coca-Cola ukarana grzywną za kampanię dotyczącą homoseksualizmu

Koncern zobowiązano, by w przyszłości nie zamieszczał reklam „szkodzących rozwojowi dzieci i młodzieży”, a także nakazano mu zapłacenie grzywny (fot. EUTERS/Bernadett Szabo)

Koncern Coca-Cola został ukarany grzywną przez urząd komitatu (województwa) peszteńskiego za plakaty pokazujące pary homoseksualne – poinformował dziennik „Magyar Hirlap”, powołując się na portal Index.hu.

„Homoseksualizm zagraża moralności publicznej”. Protest przeciw kontrowersyjnej kampanii

Kampania reklamowa Coca-Coli zachęcająca do akceptacji homoseksualizmu wywołała na Węgrzech kontrowersje i sprzeciw m.in. posła rządzącej...

zobacz więcej

Urząd uznał, że sierpniowa kampania plakatowa Coca-Coli pod hasłem #loveislove złamała punkt ustawy dotyczącej reklam, zakazującej reklam mogących zaszkodzić fizycznemu, duchowemu, emocjonalnemu lub moralnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Koncern zobowiązano, by w przyszłości nie zamieszczał reklam szkodzących rozwojowi dzieci i młodzieży, a także nakazano mu zapłacenie grzywny w wysokości 500 tys. forintów (6500 zł).

Węgierski oddział Coca-Coli w reakcji na grzywnę podkreślił, że celem kampanii było przekazanie wartości, które koncern od dawna wyznaje. Coca-Cola – jak napisano – „niezmiennie wierzy, że wszyscy jesteśmy równi niezależnie od narodowości, wyznania, płci, wieku, pochodzenia etnicznego, języka, którym mówimy, hobby i poglądów” – poinformował portal Index.hu.

Sprawą zajęto się w wyniku skargi obywatelskiej. „Magyar Hirlap” pisze, że chrześcijańska organizacja CitizenGO zainicjowała powstanie petycji, w której podkreśliła, że do tej pory na Węgrzech nie reklamowano otwarcie homoseksualnych treści. „Nie łudźmy się, to tylko próba. Jeśli węgierskie społeczeństwo zgodzi się na to, będą podejmowane coraz to nowe kroki” – napisano w tekście podpisanym przez ponad 20 tys. osób.

Producent napojów Coca-Cola zainwestuje w Polsce ponad 500 mln zł

Producent napojów Coca-Cola planuje zainwestować kolejne ponad 500 mln zł w rozbudowę swoich przedsięwzięć Polsce w latach 2017-20 – podał prezes...

zobacz więcej

Na przełomie lipca i sierpnia Coca-Cola rozpoczęła na Węgrzech kampanię zachęcającą do akceptacji homoseksualizmu. Reklamy z uśmiechniętymi hetero– i homoseksualnymi parami pojawiły się na plakatach m.in. w budapeszteńskim metrze. Towarzyszyły im plakaty z butelkami coli na tęczowym tle, z napisem „Miłość to miłość. Zero cukru, zero przesądów”.

Kampania wywołała na Węgrzech kontrowersje. Do bojkotu produktów Coca-Coli zaapelował m.in. jeden z posłów rządzącej konserwatywnej partii Fidesz. W internecie zaczęto też zbierać podpisy pod petycją do operatora transportu publicznego Budapesztu i władz miasta o pomoc w jak najszybszym usunięciu plakatów.

Coca-Cola po tygodniu zmieniła kampanię, usuwając plakaty z parami homoseksualnymi i pozostawiając tylko plakaty z tęczowymi butelkami coli.

źródło:

Zobacz więcej