RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Będą rekordowe subwencje. Wszystko przez frekwencję

Platforma część pieniędzy odda koalicjantom (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Na konta ugrupowań, które weszły do parlamentu, popłyną rekordowe kwoty z budżetu państwa. To efekt wysokiej frekwencji – podaje „Rzeczpospolita”.

Wyciekło tajne nagranie Konfederacji. Ustalano, jak wyprowadzić pieniądze poza partię

Dziennikarze Wirtualnej Polski twierdzą, że dotarli do nagrania z „tajnej narady” polityków Konfederacji. Uczestnicy rozmowy mieli dyskutować o...

zobacz więcej

23,3 mln złotych to kwota rocznej subwencji, którą zgodnie z wyliczeniami „Rz” będzie dostawało Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia może się czuć zwycięzcą wyborów również pod względem finansowym, bo dotąd dostawała dużo mniej – 18,5 mln zł – pisze dziennik.

Jak podaje gazeta, Platforma Obywatelska, która dotychczas dostawała 15,5 mln zł, teraz będzie inkasowała 19,9 mln zł. Część z tego będzie jednak musiała oddać ugrupowaniom wchodzącym w skład Koalicji Obywatelskiej.

SLD, który dostawał 4,3 mln zł, teraz będzie dostawał 11,4 mln zł. Subwencja PSL wzrośnie z 4,5 mln zł do 8,3 mln zł. 6,8 mln zł będzie zaś wpływało na konto Konfederacji, która dotąd nie otrzymywała publicznych pieniędzy.

W sumie subwencje wyniosą 69,7 mln zł, co jest kwotą rekordową, odkąd w 2010 roku Sejm obniżył pieniądze dla partii o połowę. „Rz” przypomina, że po wyborach w 2011 roku łączna kwota subwencji wynosiła 54,4 mln zł, a po elekcji w 2015 roku - 58,2 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej