RAPORT

Prorosyjska era Tuska

ZUS alarmuje: uwaga na e-maile wysyłane przez oszustów

W przypadku wątpliwości ZUS prosi klientów o bezzwłoczny kontakt (fot. Shutterstock/one photo)
W przypadku wątpliwości ZUS prosi klientów o bezzwłoczny kontakt (fot. Shutterstock/one photo)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega swoich klientów przed oszustami i apeluje o ostrożność przy otwieraniu e-maili, które wydają się być korespondencją z ZUS. Przypomina, by dokładnie zwracać uwagę na adres, z którego e-mail został wysłany.

Ewakuacja w Warszawie. Nieznana substancja w budynku ZUS

W warszawskim II Oddziale ZUS przy ul. Podskarbińskiej znaleziono w środę rano przesyłkę z nieznaną substancją. Na miejsce skierowano straż...

zobacz więcej

Rzecznik Prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował, że po kilku miesiącach spokoju oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność w internecie.

– W ostatnich dniach dość liczna grupa klientów Zakładu, w różnych częściach kraju otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy (ZUS i PUE – Platforma Usług Elektronicznych) sugerują, że nadawcą jest sam Zakład. Gdy jednak przyjrzymy się dokładnie adresowi nadawcy, nie powinniśmy mieć wątpliwości, że korespondencja elektroniczna nie pochodzi z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – alarmuje ZUS.

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS będzie dotyczyć zatrudnionych na umowę o pracę

– Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS obejmie osoby zatrudnione na umowę o pracę, nie będzie dotyczyć to jednoosobowej działalności...

zobacz więcej

Obecnie oszuści posługują się dwoma adresami: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl. Żaden z adresów nie ma stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. Zakład nie stosuje w swoich adresach mailowych także rozwinięcia „gov.pl”, które pojawiało się podczas wcześniejszych prób oszustw.

Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

W przypadku wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, ZUS prosi o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej