Firma Dr Martens wystawiona na sprzedaż za ogromne pieniądze

Buty stały się popularne wśród różnych subkultur młodzieżowych i gwiazd muzycznych (fot. Shutterstock/Alex Segre)

Znana marka Dr Martens właśnie została wystawiona na sprzedaż za 1,5 mld dolarów – poinformował magazyn Theillest.pl.

Przyznano tytuły Pracodawca Godny Zaufania

W siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyło się uroczyste ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród w IX edycji konkursu o tytuł Pracodawca Godny...

zobacz więcej

Właściciele marki specjalizującej się w produkcji obuwia chcą sprzedać ją za 1,2 mld funtów, czyli 1,5 mld dolarów. Byłoby to nieco ponad 14-krotność zysków firmy bez odsetek, podatków i amortyzacji, które w zeszłym roku wyniosły 85 mln funtów – podaje Theillest.pl.

W 2014 r. marka Dr Martens została kupiona przez firmę Permira za kwotę 300 mln funtów. Właściciele firmy poinformowali niedawno, że przychody firmy wzrosły w zeszłym roku o 30 proc. do poziomu 454,4 mln funtów. Z kolei przychody ze sprzedaży bezpośrednio do klientów wzrosły o 42 proc. do poziomu 199,4 mln funtów – zaznacza portal.

Obuwie z poduszką powietrzną na pięcie zostało wynalezione przez niemieckiego lekarza dra Martensa. Martens, będąc na nartach w Alpach Bawarskich doznał kontuzji kostki, opracował więc rodzaj obuwia, które zapobiegłoby wstrząsom stopy. Pomysł wdrożył do masowej produkcji w 1949 r. wraz z Herbertem Funkiem, zakładając fabrykę w Monachium.

W 1959 r. prawa do produkcji kupiła brytyjska firma R. Giggs Group Ltd. Angielski producent nadał butom charakterystyczny wygląd – dodał żółtą nić przy obszyciu podeszwy. Pierwsza para brytyjskich Martensów pojawiła się na rynku w 1960 r.

Nowy właściciel wprowadził kilka wizerunkowych zmian, dopasował kształt pięty, na obwodzie podeszwy pokazał się gruby, żółty szew, a pneumatyczna podpiętka nosi odtąd nazwę AirWar. Pierwsze buty trafiły na rynek 1 kwietnia 1960 r. Od tej daty nazwę wziął kultowy model 1460, który jest cały czas w produkcji.

Buty stały się popularne wśród różnych subkultur młodzieżowych i gwiazd muzycznych.

źródło:
Zobacz więcej